Podwodny skarbiec już pod ochroną.

Wrak statku z cennym i kompletnym ładunkiem, który zatonął w XIX wieku u wybrzeży Anglii, został objęty oficjalną ochroną.

Wrak żaglowca z połowy XIX wieku, przewożącego Brytyjczyków do Nowej Zelandii z ładunkiem wyjątkowo rzadkiej ceramiki na pokładzie, został objęty ochroną 167 lat po tym, jak zatonął u wybrzeży hrabstwa Kent. Statek towarowy, przeznaczony do przewozu paczek z Wielkiej Brytanii do Nowej Zelandii, “Josephine Willis”, zbudowano w stoczniach Limehouse i zwodowano w 1854 roku. 3 lutego 1856 roku, po zderzeniu z parowcem Mangerton, statek zatonął 6,4 km na południe od portu Folkestone. W wyniku katastrofy zginęło 70 osób, w tym Kapitan Edward Canney. Statek leży w dwóch częściach na dnie morskim na głębokości 23 metrów. Jednostka Josephine Willis była w trakcie drugiej podróży w obie strony do Nowej Zelandii, kiedy zatonęła. Podczas pierwszego rejsu załoga podjęła próbę buntu, z 12 dezerterami w Auckland, podczas gdy inni zostali dyscyplinarnie zwolnieni w Kalkucie, podczas podróży powrotnej. Część ceramiki znajdującej się na pokładzie nadal zapakowana jest w skrzynie, a na kubkach, talerzach i miskach odkryto kilka nieznanych wzorów, które, choć były wówczas w użyciu, dziś nie mają odpowiedników w zbiorach muzealnych. Wrak statku został odnaleziony w roku 2018 Tak opisywał ten moment jeden z odkrywców: “Podczas wszystkich nurkowań wrakowych, które wykonywałem przez lata, nigdy nie widziałem czegoś takiego – dziewiczego drewnianego wraku statku, który wyglądał jakby niedawno wynurzył się z wydmy. (…) Znalazłem się w ładowni – gdziekolwiek spojrzałem, widziałem drewniane skrzynie i beczki, z których wysypywała się zawartość. Widziałem wino i piękne butelki ginu, wciąż zakorkowane. W pobliżu drewnianej belki leżały rzędy zdobionych nocników i przyjrzawszy się im bliżej, ze zdumieniem stwierdziłem, że w środku znajdują się również zdobione kieliszki do jajek. (…) Było tam mnóstwo naczyń, w tym talerzy i filiżanek w różnych kształtach i rozmiarach, wszystkie pięknie zdobione, a wiele przedmiotów miało pieczęć wytwórcy”. Do tej pory nie znaleziono żadnych planów Josephine Willis. Wiadomo jednak, że w Bibliotece Narodowej Nowej Zelandii zachowała się dokumentacja dotycząca roli statku. Uważa się, że statek ten, wraz z objętym ochroną wrakiem klipera “South Australian”, znajdującym się w Kanale Bristolskim w pobliżu Lundy, może wzbogacić wiedzę historyczną o emigracji z Wielkiej Brytanii do Australii i Nowej Zelandii w drugiej połowie XIX wieku. Pełna (scheduled) planowa ochrona wraku oznacza, że jest on dostępny do zwiedzania dla płetwonurków rekreacyjnych, ale jego zawartość jest chroniona in situ.

Źródło: Courtesy of The Guardian – Caroline Davies, Historic England, Divernet com (Stefan Panis), Divemagazine com, The Times.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.