Niemcy nie odkopią tunelu śmierci.

Tunel z czasów I wojny światowej, w którym żywcem zostało pogrzebanych ponad 250 niemieckich żołnierzy, nie zostanie odkopany.

Informacja o odkryciu w północno-wschodniej Francji tunelu, części podziemnego systemu fortyfikacji niemieckich linii obrony, obiegła światowe media na początku roku 2021. Położony w pobliżu Craonne we Francji, tunel znany jako Winterberg, został zbudowany przez armię niemiecką  podczas I wojny światowej. 300-metrowe przejście podziemne leżące na głębokości 20 metrów, łączyło niemiecką linię frontu z zapleczem frontowym i służyło do osłabiania efektywności francuskiej artylerii na tym odcinku podczas przemieszczania wojsk i sprzętu do okopów. W maju 1917 roku, kiedy Francuzi ostrzelali oba końce tunelu, ponad 250 niemieckich żołnierzy zostało pogrzebanych w nim żywcem. Z powodu ciągłego ostrzału tego obszaru i późniejszego francuskiego kontrataku, nie podjęto żadnej próby ratunkowej. Zniszczenia spowodowały, że żołnierze niemieccy ze 111 Pułku Piechoty Rezerwy Badenii zostali całkowicie odcięci od swoich towarzyszy. Po zasypaniu wejść z tunelu udało się wydostać tylko trzem żołnierzom. Powiedzieli oni, że byli świadkami, jak uwięzieni pod ziemią mężczyźni powoli się dusili, umierali z pragnienia lub odbierali sobie życie. Choć prze lata podejmowano liczne, w większości nielegalne próby jego odkrycia, tunel został w dużej mierze zapomniany, dopóki, w roku 2020, rodzina pasjonatów historii, nie ogłosiła, że znalazła jedno z wejść. W 2021 roku, francuskie i niemieckie organizacje próbowały otworzyć tunel, aby zapewnić należyty pochówek żołnierzom. W maju ubiegłego roku, ponad sto lat po tragicznym wydarzeniu i kolejnych latach pracy, niemieckie i francuskie organizacje poszukiwawcze, przy użyciu precyzyjnych odwiertów, potwierdziły lokalizację tunelu, odkrywając dużą jamę z nienaruszonym miejscem pochówku. W piątek, 10 lutego 2023 roku, ogłoszono, że tunel nie zostanie jednak odkopany. Niemiecka komisja grobów wojennych, Volksbund i francuski rząd, ogłosili swoją decyzję na terenie muzeum Caverne du Dragon w północno-wschodniej Francji. „Wysiłki ratunkowe mające na celu dotarcie do szczątków w 2021 i 2022 roku okazały się bardzo trudne” – powiedziała w piątek CNN rzeczniczka Volksbundu, dodając, że było „kilka prób” otwarcia „bardzo głębokiego i bardzo długiego” tunelu, który jest położony w rezerwacie przyrody z „piaszczystym gruntem wciąż zawierającym niewybuchy”. Chociaż francusko-niemieckiemu zespołowi udało się spenetrować  tunel na długości 64 metrów, nie znaleziono żadnych ludzkich szczątków. Desygnując miejsce jako mogiłę wojenną, władze niemieckie i francuskie mają nadzieję uhonorować i ochronić miejsce spoczynku żołnierzy. „To gwarantuje, że żołnierze będą nadal spoczywać w pokoju” – powiedziała rzeczniczka Volksbundu. Po spełnieniu wymogów prawnych dotyczących cmentarza wojennego, rozpocznie się planowanie utworzenia tu miejsca pamięci, co może nastąpić już w przyszłym roku.

Źródło: CNN, Daily Mail, BBC, Pierre Malinowski, drakegoodman, wiki.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.