Na tropie tajemnic historii – plany naszej fundacji.

W dniach 15 i 29 stycznia 2021 roku odbyły się spotkania zarządu Fundacji Poszukiwacze.org, podczas których ustalaliśmy strategię naszej aktywności na najbliższe lata. W związku z utrzymującą się pandemią nie jest możliwe precyzyjne ustalenie dat ewentualnych działań terenowych, dat podróży itd. Zarząd skupił się więc na ustaleniu priorytetów i harmonogramu prac badawczych i logistycznych, które mają na celu przygotowania do prowadzenia konkretnych projektów w najbliższych latach. Poniżej kilka wybranych projektów, nad którymi już rozpoczęliśmy prace.

Wyspa Skarbów – w poszukiwaniu złota konkwistadorów na Karaibach.

  • Nasz projekt poszukiwawczy na wyspie Dominika wchodzi w drugą fazę, w której skupimy się na poszukiwaniach jaskini Indian Kalinago na lądzie. Ze względu na bardzo wymagający teren konieczne jest opracowanie właściwej logistyki. Rozpoczynamy też kompletowanie ekipy badawczej, opartej głównie o speleologów oraz geologów.

W krainie zwierząt, ludzi i bogów – śladami Polaków w Mongolii.

  • Rozpoczynamy prace badawcze, których celem jest wytypowanie rejonu planowanej wyprawy do Mongolii, podczas której chcemy zweryfikować pewne wydarzenia (szczegóły planowanego projektu opiszemy niebawem), opisane przez Polaków, którzy przebywali w tym rejonie podczas wojny domowej w Rosji, w latach 1917-1921.

Zatopione skarby króla Babilonu.

  • Przygotowujemy materiały do planowanego projektu eksploracyjnego na terenie Iraku. Więcej szczegółów wkrótce.

Zaginiona królowa – poszukiwania pola bitwy Celtów z Rzymianami.

  • Będziemy kontynuować poszukiwania zaginionego pola bitwy w Wielkiej Brytanii, na którym plemiona celtyckie, pod wodzą królowej Boudiki, starły się z rzymskimi legionistami podczas słynnej antyrzymskiej rebelii. Lokalizacja tej największej w historii Wysp Brytyjskich bitwy, i jednej z największych w historii Europy, oraz grobowca królowej Boudiki, pozostaje jedną z najciekawszych niewyjaśnionych zagadek starożytności. Prace będą prowadzone w koordynacji i przy wsparciu członków Polskiego Klubu Eksploracji Historycznej “PHEC Thesaurus”, którzy zainicjowali te poszukiwania w roku 2009.

Śladem skarbu templariuszy.

  • Kontynuacja poszukiwań śladów działalności mnichów-rycerzy w Ziemi Świętej oraz na Cyprze, którą rozpoczęliśmy w roku 2019. Kolejna faza projektu to ewidencjonowanie posiadłości templariuszy i weryfikacja informacji w terenie.

Polacy za złotem – na tropie polskich poszukiwaczy w Australii.

  • Chcemy przyjrzeć się bliżej często zapomnianej działalności polskich pionierów eksploracji w Australii. Rozpoczynamy zbieranie informacji i materiałów, które w założeniu mają zaowocować ciekawym projektem badawczym.

Powyższe projekty nie wyczerpują listy interesujących nas zagadnień, którą w zależności od zmieniających się okoliczności będziemy poszerzać i uzupełniać. Terminy naszych działań będą oczywiście uzależnione od sytuacji związanej z obostrzeniami podróży, możliwościami logistycznymi i innymi czynnikami.

Już w bieżącym roku zamierzamy rozpocząć projekty badawcze także na terenie Polski. Więcej szczegółów na ten temat już wkrótce.

Fundacja zamierza wkrótce utworzyć radę ekspercką, złożoną z naukowców i specjalistów, która będzie wspierała nasze działania. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, zamierzamy także być otwarci na partycypację osób, które są zainteresowane naszymi projektami. Prosimy o kontakt wszystkie osoby, które w jakiś sposób mogą wesprzeć nasze działania.

Zarząd debatował także nad sposobami finansowania badań, przyszłością naszego portalu oraz działań medialnych. Pragniemy aby nasz portal i aktywność medialna jak najbardziej odpowiadała Państwa zainteresowaniom, pozostając przy tym wolną od działań stricte komercyjnych. W przygotowaniu jest ankieta z kilkoma propozycjami, z którymi chcemy się do Państwa zwrócić, aby wspólnie ustalić kierunek naszych przyszłych działań.

Zarząd Fundacji Poszukiwacze.org

Od lewej: Patryk Muntowski, Anna Brzezińska, Igor Murawski, Piotr Maszkowski.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.