Nowe odkrycia w starożytnej fortecy.

Rzymski zestaw chirurgiczny sprzed 1800 lat wśród nowych znalezisk na wykopaliskach badających starożytną fortyfikację w Zerzevan w Turcji.

Zamek Zerzevan, badany przez archeologów od roku 2014, położony w południowo-wschodniej Turcji, jest miejscem, którego początki sięgają okresu asyryjskiego (882-611 p.n.e.). Jednak prawdziwe znaczenie zyskało ono w okresie rzymskim, zwłaszcza w III wieku n.e. za panowania dynastii Sewerów (198-235 n.e.), kiedy powstała tam znacząca forteca i osada wojskowa. Miejsce spełniało ważną rolę militarną do momentu podboju przez wojska islamskie w 639 roku n.e. Forteca Zerzevan była otoczona potężnymi murami, wznoszącymi się na imponującą wysokość 12-15 metrów i rozciągającymi się na długości 1200 metrów. Wewnątrz murów różne pozostałości architektoniczne świadczą o jej bogatej historii. Wśród nich znajduje się wieża strażnicza o oryginalnej wysokości 21 metrów, która służyła jako strategiczny punkt obserwacyjny. Ponadto wewnątrz fortecy znajdował się kościół, budynek administracyjny, arsenał oraz ołtarz skalny zlokalizowany w części południowej, gdzie znajdowały się też obiekty użyteczności publicznej. W północnej części osady odnaleziono ślady ulic i rezydencji, które dają wgląd w codzienne życie jej mieszkańców. W dzielnicy mieszkalnej znajduje się również intrygujący zestaw podziemnych konstrukcji, w tym cysterny na wodę, kościół, sieć tuneli służacych prawdopodobnie jako schronienie dla cywili i Świątynia Mitry. Ta ostatnia ma szczególne znaczenie, gdyż jest pierwszą tego typu świątynią odkrytą na wschodniej granicy Cesarstwa Rzymskiego. Od rozpoczęcia badań wykopaliskowych w roku 2014, odkryto tysiące zabytków w tym setki lampek oliwnych, starożytny flecik, asyryjską pieczęć cylindryczną a nawet… guzik armii USA, który początkowo nie został rozpoznany przez prowadzących badania archeologów i w oryginalnym komunikacie można było przeczytać, że “wnikliwa analiza odznaki” wskazuje na to, że przy jej wykonaniu użyto “technik post XV wiecznych” i że odznaka spoczywała pod ziemią od 250-300 lat a więc od XVIII wieku… Wśród najnowszych znalezisk jest rzymski zestaw narzędzi chirurgicznych. Prowadzący wykopaliska, Aytaç Coşkun, wyraził nadzieję, że uda się odkryć pozostałości szpitala wojskowego, który w tak ważnej nadgranicznej fortecy musiał pełnić ważną i aktywną rolę. Zamek, wpisany na tymczasową listę światowego dziedzictwa UNESCO, gości setki tysięcy turystów rocznie i tureccy archeolodzy mają nadzieję, że wkrótce liczba ta osiągnie milion odwiedzających.

Źródło: Anadolu Agency, Daily Sabah, Zerzevan Kalesi – Yükleyenin kendi çalışması, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54898291

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.