“Gdzieś w Wodzie” – rusza nasz najnowszy projekt!

Fundacja Poszukiwacze.Org rozpoczyna poszukiwania kamery filmowej, zagubionej podczas produkcji kultowego “Noża w Wodzie” Romana Polańskiego, 60 lat temu. 

9 marca 1962 roku miał swoją premierę film “Nóż w Wodzie” (film można zobaczyć tu: ( https://www.youtube.com/watch?v=zrfUi_PZdG8 ). Powszechnie uznany za jeden z najważniejszych filmów XX wieku, to niestarzejące się arcydzieło należy do najwybitniejszych osiągnięć polskiej kinematografii. Jego niekwestionowany kultowy status wciąż powiększa grono miłośników polskiego kina na całym świecie. Jako niezwykle cenna część polskiego dziedzictwa kulturowego, film oraz związane z jego realizacją wydarzenia, przyciągają uwagę widzów, krytyków i historyków. Produkcja “Noża w Wodzie”, pełnometrażowego debiutu filmowego Romana Polańskiego, obfitowała w różnego rodzaju przygody i trudności, widoczne wyłącznie poza kadrem filmowym. Jednym z najciekawszych i najbardziej dramatycznych wydarzeń było przypadkowe utopienie cennej kamery. Zdarzenie to mogło skutkować zaprzestaniem pracy nad filmem i tylko dzięki pomysłowości i zaradności ekipy udało się nabyć zastępczą kamerą i dokończyć realizację. Oryginalna kamera nigdy nie została odnaleziona i wraz z tytułowym nożem, spoczywa na dnie jednego z mazurskich jezior.

Z okazji 60 rocznicy premiery filmu, Fundacja Poszukiwacze.Org zamierza podjąć próbę odnalezienia kamery (a być może także i słynnego noża), unikalnych materialnych świadków historii polskiej i światowej kinematografii. Fundacja Poszukiwacze.Org, której statutowym zadaniem jest poszukiwanie, odkrywanie, badanie, ochrona oraz upamiętnianie historii w jak najszerszym zakresie, jest naturalnym ciałem, które może się podjąć tego bardzo ciekawego, ale też arcytrudnego wyzwania. Fundacja, znana między innymi z działań międzynarodowych, w tym pierwszej polskiej wyprawy śladami skarbów hiszpańskich konkwistadorów na Karaibach, zamierza wykorzystać rozległe doświadczenie swoich członków, materiały archiwalne, zeznania naocznych świadków i wszystkie inne dostępne środki i metody, by spróbować odnaleźć unikalny przedmiot, zatopiony w mazurskim jeziorze. Pierwsza część projektu poszukiwawczego “Nóż w Wodzie – 60 lat później”, odbędzie się w dniach 22 do 28 sierpnia 2021 roku. Zgodnie z zamierzeniem Fundacji, projekt będzie trwał cyklicznie do czasu znalezienia kamery, co mamy nadzieję nastąpi jeszcze przed 60 rocznicą premiery filmu w marcu 2022. Fundacja Poszukiwacze.Org zwraca się do wszystkich żyjących świadków realizacji filmu “Nóż w Wodzie” o pomoc w próbie odnalezienia zaginionych przedmiotów i zachęca wszystkich pasjonatów i miłośników polskiej kinematografii do aktywnego wspierania projektu.

Bieżące informacje o projekcie będziecie Państwo mogli śledzić na naszym profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/www.poszukiwacze.org/

oraz na kanale YouTube, gdzie można już zobaczyć część 1 naszej relacji:

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.