Dzik spowodował odkrycie średniowiecznego skarbu w Czechach.

Para spacerująca w pobliżu klasztoru Benedyktynów w Kladrubach, zachodnie Czechy, odkryła skarb 435 złotych i srebrnych monet z XIV wieku. Do odkrycia doszło gdy spacerujący po lesie turyści zauważyli, w najprawdopodobniej rozrytej przez szukającego pożywienia dzika trawie, dwie złote i jedną srebrną monetę, leżące tuż obok dużego kamienia. Zaintrygowani podnieśli kamień i zobaczyli, że pod nim znajduje się więcej monet. O swoim odkryciu poinformowali Muzeum Archeologiczne w Pilźnie, którego archeolodzy wydobyli skarb na powierzchnię. 

Skarb składa się z 92 złotych i 343 srebrnych monet. Większość monet została wybita w czasie panowania cesarza Karola IV Luksemburskiego. Srebrne grosze były ewidentnie w użyciu, ale jakość monet złotych może wskazywać na to, że zostały ukryte niedługo po ich wybiciu. Złote numizmaty to dukaty króla Węgier Karola Roberta, cesarza Karola IV Luksemburskiego, księcia Alberta III Austriackiego, elektora Ruprechta z Palatynatu oraz floreny Ludwika Węgierskiego. Archeolodzy sądzą, że skarb ukryto około roku 1370 i ma on związek z pobliskim klasztorem, ważnym punktem na szlaku handlowym pomiędzy Pragą a Norymbergą. Po konserwacji skarb ma trafić na ekspozycję w pilzneńskim muzeum pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

Dukat Karola IV Luksemburskiego (1316-1378)
Floren Ludwika I Węgierskiego (1326-1382)

Karol IV Luksemburski (1316-1378)

Klasztor Benedyktynów w Kladrubach.

Zdjęcia: English Radio CZ/wiki

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.