W Niemczech odkryto rzymską studnię i płaskorzeźby.

Podczas wydobycia węgla brunatnego w kopalni w Kerpen, zachodnie Niemcy, odkryto studnię z czasów rzymskich. Wewnątrz znajdował się fragment marmurowej kolumny z przedstawieniami Jowisza oraz innej, na której widoczne są trzy rzymskie boginie. 

Marmurowy fragment jest mocno zniszczony i widoczna jest tylko dolna część postaci, którą archeolodzy zidentyfikowali jako Jowisza. Na kolejnym, cylindrycznym fragmencie kamiennym, widoczna jest bogini Junona, żona Jowisza i matka Marsa, Minerwa, bogini sztuki i rzemiosła oraz Nemesis-Diana, odpowiednik greckiej Artemidy, bogini łowów i zemsty. Diana jest w charakterystycznie krótkiej szacie i z widocznym kołem, tradycyjnym atrybutem Nemesis. Ze względu na misterne wykonanie płaskorzeźb, archeolodzy są przekonani, że znalezione fragmenty musiały być częścią dużej i eksluzywnej rzymskiej posiadłości. Podobne studnie datowane są zwykle na II lub III wiek n.e., ale znalezisko tej rangi w tym rejonie jest wyjątkowo rzadkie. Nie wiadomo w jaki sposób rzeźby znalazły się w studni, ale nie można wykluczyć najazdów plemion germańskich, chcących zatrzeć rzymskie wpływy lub późniejszych zniszczeń sztuki pogańskiej w czasach wczesnochrześcijańskich. Badacze mają nadzieję, że precyzyjne datowanie drewnianych elementów studni pozwoli rozwiązać zagadkę.

Zdjęcia: Archeologie online de.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.