Zwłoki w studni – średniowieczny pogrom w Anglii.

Archeolodzy zidentyfikowali szczątki kilkunastu osób, głównie dzieci, odnalezione w średniowiecznej studni, jako prawdopodobne ofiary antysemickich rozruchów. 

Najnowsze badania wskazują, że ciała znalezione na dnie średniowiecznej studni w roku 2004 podczas wykopalisk archeologicznych w centrum Norwich i dawnej dzielnicy żydowskiej, to aszkenazyjscy Żydzi i ofiary XII-wiecznej antysemickich rozruchów. Szczątki były analizowane przez naukowców z University College London, uniwersytetu w Moguncji oraz Cambridge, a także Instytutu Francisa Cricka. Według badaczy odkryte szczątki mają silny związek genetyczny ze współczesnymi Żydami aszkenazyjskimi, co czyni je najstarszymi genomami żydowskimi, które zostały zsekwencjonowane. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Current Biology wskazują, że cztery z prawdopodobnych ofiar to krewni, w tym trzy młode siostry w wieku od 5 do 15 lat oraz nastolatek. Ich DNA zawierało warianty związane z chorobami genetycznymi częściej spotykanymi w populacji Żydów aszkenazyjskich (pierwotna dyskineza rzęsek) – jednej z dwóch głównych grup żydowskich przodków obecnej populacji. Odkrycie to najprawdpodobniej  ślad po masakrze antysemickiej dokonanej przez lokalnych krzyżowców i ich zwolenników w Norwich 6 lutego 1190 r. Zostało to odnotowane przez kronikarza Ralpha de Diceto w swoim Imagines Historiarum II, gdzie pisał: „Zgodnie z tym 6 lutego [w 1190 r.] wymordowano wszystkich Żydów, których znaleziono we własnych domach w Norwich; niektórzy schronili się w zamku ”. Masakra w Norwich była częścią szeroko zakrojonych pogromów, w tym w Yorku w marcu 1190, podczas którego zamordowano członków kilkudziesięciu żydowskich rodzin. Powodów pogromów było wiele. Wezwania do krucjaty w Ziemi Świętej uwrażliwiły wielu chrześcijan na obecność niechrześcijan w Anglii. Te uczucia mogły być spotęgowane przez zbliżające się obchody Wielkanocy, kiedy kościół głosił, że Żydzi są winni śmierć Jezusa. Niektórzy uczestnicy zamieszek dostrzegli też możliwość uniknięcia w ten sposób spłacenia długów zaciągniętych wobec Żydów. Głęboka niechęć do Żydów zaowocowała także pogromami w innych krajach Europy Zachodniej, ogarniętej krucjatową gorączką.

Źródło: BBC, https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(22)01355-0 , wiki, English Heritage.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.