Kamper marzeń?

Niemiecka firma Hymer zaprezentowała nowy model samochodu wakacyjnego, w którym zastosowano kilka nowatorskich rozwiązań.

Hymer Venture S to jeden z coraz bardziej popularnych modeli z napędem na 4 koła, mający zapewnić komfortową podróż i miejsca sypialne dla dwóch do czterech osób, w terenie który zwykle jest nieosiągalny dla cięższych samochodów z napędem na jedną oś. Uwagę w mającym 645cm długości kamperze zwraca otwierana z tyłu klapa, która zamienia się w “platformę słoneczną”, podobną do tych, które służą jako przedłużenie pokładu za rufą jachtu. Platforma ta sprawia, że osoby siedzące w “saloniku” mogą cieszyć się wspaniałymi widokami i powietrzem. Dzięki dużemu panoramicznemu oknu z tyłu samochodu, świetny widok jest zapewniony nawet przy zamkniętej klapie. Kolejną ciekawostką jest sypialnia w szybko nadmuchiwanym namiocie umieszczonym na dachu samochodu, na którym znajdziemy także trzy panele solarne. Jego ścianki są izolowane termicznie a nawet, jak twierdzi producent, są relatywnie dźwiękoszczelne. Do dwuosobowej sypialni dostaniemy się z wnętrza pojazdu dzięki specjalnym i podświetlanym schodkom. Dodatkowe jedno lub dwa miejsca sypialne możemy uzyskać po złożeniu stolika i siedzeń w saloniku. Niewielkich rozmiarów toaletę możemy dość łatwo zamienić na wygodną kabinę prysznicową a miejsce do gotowania poszerzyć o dodatkowy blat. Zadbano także o osoby, które pracują zdalnie – obrotowy fotel pilota/pasażera jest wyposażony w składany stolik, obok którego umieszczono wtyczkę na podłączenie laptopa itp. Venture S zasila silnik Mercedesa-Sprintera 415 CDI o mocy od 150 koni mechanicznych, wyposażony w 9-cio biegową automatyczną skrzynię biegów. W całym samochodzie zastosowano materiały o bardzo wysokiej jakości, co ma swoje odbicie w cenie – wersja podstawowa produkowanego w dwóch kolorach modelu Venture S, kosztuje 225 tysięcy euro.

Co nam się podoba:

  • Bardzo ładna sylwetka samochodu, który faktycznie wygląda “terenowo”.
  • Dedykowane miejsce do pracy.
  • Wysoka jakość zastosowanych elementów. 
  • Trzy panele słoneczne, które w połączeniu z akumulatorem litowym 320Ah mają według producenta zapewnić zasilanie elektryczne do 10 dni użytkowania.

Co nam się nie podoba:

  • “Platforma słoneczna” – choć wygląda efektownie to po jej otworzeniu tracą sens moskitiery w oknach i drzwiach.
  • Znikoma ilość miejsca na bagaż – według producenta możliwość dodatkowego ładunku (pasażerowie plus ekwipunek to 373kg). Choć część rzeczy możemy rozłożyć w dużej ilości szafek i szuflad to jednak nie zabierzemy ze sobą ekwipunku, który mógłby być nam potrzebny podczas naszych wędrówek, co z kolei niweluje “terenowe” przeznaczenie pojazdu.
  • Choć w samochodzie mogą w teorii spać nawet cztery osoby, w pojeździe legalnie mogą podróżować tylko dwie.
  • Stały napęd 4×4 bez możliwości blokady mostów, co ogranicza mocno właściwości terenowe.
  • Maksymalna waga pojazdu to 4100kg co oznacza, że do jego prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kategorii C. 

Źródło: Hymer.com, wiki, AB.

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.