W Rosji odkryto miejsce słynnej bitwy z czasów Iwana Groźnego.

Na terenie zachodniej Rosji odkryto tysiące zabytków związanych z bitwą stoczoną w roku 1555 pomiędzy Wielkim Księstwem Moskiewskim a Chanatem Krymskim.

W kwietniu br. członkowie lokalnego klubu płetwonurków przeszukiwali dno rzeki Gogol w obwodzie orłowskim, w zachodniej Rosji, natrafiając na dużą ilość zabytków metalowych o typowo militarnym charakterze. Powiadomieni o odkryciach archeolodzy, podejrzewając, że militaria związane są z Bitwą pod Sudbiszczi, gdzie w roku 1555 starły się wojska moskiewskie z armią chanatu krymskiego, zorganizowali w tym rejonie ekspedycję badawczą. Archeolodzy z Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk, biorąc pod uwagę zagrożenie ze strony nielegalnych poszukiwaczy zabytków, zwrócili się z prośbą do specjalistów z Muzeum Bitwy na Kulikowym Polu. Jak się okazało, nielegalna penetracja tego miejsca trwała od roku 2014. Dzięki przeprowadzonym obecnie badaniom udało się wytypować rejon głównego starcia, które miało miejsce na długości 900 metrów po obu stronach rzecznego wąwozu. Do końca października br., przeszukano obszar o powierzchni ponad 2 kilometrów kwadratowych. Zidentyfikowane pole bitwy składa się z terenów podmokłych, wąwozu, pól ornych oraz niewielkiego lasu dębowego. Odkryto łącznie ponad 2200 różnego rodzaju zabytków, które można bezpośrednio związać z bitwą, należących zarówno do wojsk moskiewskich oraz krymskich, wśród których są groty, fragmenty szabel, podkowy, topory bojowe, włócznie, fragmenty zbroi, części ręcznej broni palnej, kule armatnie, guziki, części ekwipunku obozowego, fragmenty ubrań oraz uprzęży końskich. Znaleziono także rosyjskie i tatarskie monety z tego okresu oraz rzeczy osobiste żołnierzy, jak dewocjonalia i biżuteria. Znaleziska wskazują na to, że oprócz starcia kawalerii doszło do zawziętej walki wręcz, zwłaszcza w okolicy wąwozu, gdzie odkryto największe nagromadzenie zabytków. Bitwa miała miejsce w dniach 24 i 25 czerwca 1555, kiedy starło się ze sobą od 20 do 40 tysięcy żołnierzy – rosyjskich (moskiewskich) pod wodzą wojewody  Iwana Szeremietjewa i krymskich (tatarskich) pod wodzą chana Dewleta Geraja. Mimo początkowo niekorzystnego dla Rosjan początku bitwy, w jej drugim dniu uzyskali oni przewagę i ostatecznie pokonali Tatarów, zdobywając ich obóz. Archeolodzy sądzą, że obecne znaleziska pochodzą z drugiego dnia starcia, kiedy nastąpiła najbardziej zaciekła faza bitwy. Wciąż nie wiadomo gdzie dokładnie toczyła się ona w pierwszym dniu działań oraz gdzie znajdowały się obozy obu armii. Badania, w tym przy użyciu technologii LiDAR, będa kontynuowane.

Źródło i zdjęcia: bragazeta.ru, rianowosti, archeolog.ru, wiki, S.S. Trofimov, Yu.N. Zhukov, D.V. Velikasov

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.