30 lat poszukiwań, złoty skarb sprzed 1400 lat i złodziej – odkrycie w Anglii.

W Wielkiej Brytanii odkryto największy do tej pory skarb anglo-saskich złotych monet. Niestety część numizmatów została skradziona przez nieuczciwego znalazcę.

131 złotych monet pochodzących z VII wieku n.e., które odkryto na przestrzeni ostatnich 30 lat na jednym z pól we wschodniej Anglii (Zachodni Norfolk), zostało oficjalnie uznanych za jeden skarb. Monety ukryto około roku 600 i są to głównie merowińskie tremisy, niewielkie numizmaty wybite w większości na terenie obecnej Francji. Oprócz nich w skarbie znajduje się dziewięć bizantyjskich solidów oraz cztery inne złote przedmioty – brakteat (moneta w formie medalionu/zawieszki), niewielka sztabka i dwa fragmenty biżuterii. Fragmenty skarbu znajdowano na tym samym polu już od roku 1991 ale największą część złotych monet, znalazł ten sam anonimowy detektorysta pomiędzy rokiem 2014 a 2020. Zgodnie z obowiązującym w Wielkiej Brytanii prawem, znalazca zgłaszał swoje znaleziska lokalnemu archeologowi (Finds Liason Officer) odpowiedzialnemu za rejestrowanie i katalogowanie przypadkowych znalezisk archeologicznych. Dziesięć monet zostało znalezionych przez innego detektorystę, czynnego funkcjonariusza policji, który jednak nie tylko nie zgłosił znalezisk archeologom, ale nawet nie powiadomił o odkryciu właściciela pola, który wyraził zgodę na poszukiwania. Zamiast tego nieuczciwy stróż prawa sprzedawał złote unikaty na czarnym rynku. Gdy w końcu udało się go złapać, został wydalony z policji oraz skazany za kradzież na karę 16 miesięcy pozbawienia wolności. Niestety nie udało się odzyskać dwóch skradzionych monet, które zniknęły na numizmatycznym rynku antykwarycznym. Obecnie trwa przewód sądowy mający oficjalnie potwierdzić znalezisko jako pojedyńczy skarb. Po wyroku koronera skarb monet będzie mógł zostać wyceniony i szansę na jego zakup w całości będzie miało lokalne muzeum. Muzeum Zamku w Norwich już wyraziło zainteresowanie zakupem i stałą ekspozycją. Poprzedni rekord na Wyspach należał do znalezionego w roku 1828 skarbu z Crondall, który składał się ze 101 złotych monet. Najbardziej porównywalnym skarbem do najnowszego odkrycia jest zawartość sakiewki (ostatnie zdjęcie) odkrytej w słynnym grobowcu w Sutton Hoo, w której znajdowało się kilkadziesiąt tremisów, wybitych mniej więcej w tym samym okresie, oraz złote sztabki.
Źródło: HB, wiki.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.