W litewskim jeziorze znaleziono szczątki “średniowiecznego rycerza”.

W położonym na północ od Wilna jeziorze Oświe (lit. Asveja), będącym najdłuższym jeziorem na Litwie, dokonano niesamowitego odkrycia szczątków prawdopodobnie średniowiecznego wojownika.

Szczątki odkryto na głębokości dziewięciu metrów pod warstwą mułu i piasku podczas podwodnych badań archeologicznych dawnego mostu na jeziorze. Według archeologów prowadzących prace, szczątki nie pochodzą z pochówku i są pierwszym odkryciem tego typu na Litwie. Oprócz zwłok znaleziono miecz, dobrze zachowane skórzane buty oraz dwa noże, co świadczy o tym, że natrafiono na szczątki prawdopodobnie średniowiecznego wojownika, choć niektóre źródła mówią o XVI wieku. Jak wynika z wstępnych ustaleń, zwłoki należały do młodego mężczyzny. Szczątki zostały przewiezione do Instytutu Medycyny Uniwersytetu Wileńskiego, gdzie zostaną poddane dokładnym badaniom.

Zdjęcia: lrt.lt.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.