Dwa starożytne rzymskie wraki odkryto w Chorwacji.

Dwa wraki statków, mające około 2 tysięcy lat, odkryto w pobliżu wyspy Hvar w Chorwacji. Archeolodzy dokonali odkrycia na podstawie opowieści rybaków. 

Pierwszy z wraków odnaleziono już w roku 2017, ale dopiero teraz rozpoczęły się jego regularne badania. Archeolodzy zwrócili uwagę na skargi rybaków, którzy zgłaszali plątanie się sieci w amforach. Drugi wrak, według wstępnych ustaleń pochodzący z III lub II wieku p.n.e., właśnie odkryto. Oba wraki przewoziły duże ładunki amfor pokrytych wewnątrz żywicą by uczynić je wodoszczelnymi, które zapewne oryginalnie były wypełnione winem. Badacze znaleźli też sito do cedzenia wina oraz ceramiczne zestawy do jego podawania, wstępnie datowane na III do V wiek n.e. Badania, w których biorą też udział polscy płetwonurkowie, prowadzone są przez Chorwacki Instytut Oceanografii i Rybołówstwa przy współpracy z archeologiczną firmą “Kantharos”.

Zdjęcia: Kantharos.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.