W Belgii odkryto rzymską drogę.

Archeolodzy prowadzący badania w Adegem we Wschodniej Flandrii, odkryli pozostałości po ważnej rzymskiej drodze.

Badacze wiedzieli, że droga musi się znajdować w okolicy, ale po raz pierwszy natrafiono na jej ślad w terenie. Do odkrycia doszło podczas konstrukcji supermarketu w miasteczku. Droga łączyła rzymsko-galiijską osadę na terenie dzisiejszej Antwerpii z rzymskim fortem Oudenburg (Aldenburgensis) w pobliżu Ostendy i funkcjonowała prawdpodobnie od II do IV wieku n.e. Na terenie Adegem krzyżowały się dwie ważne drogi rzymskie, z południa na północ i zachodu na wschód. Rzymskie drogi na terenach piaszczystych, jak we Flandrii, nie są tak dobrze udokumentowane ze względu na sposób konstrukcji, który sprawiał, że nie przetrwały próby czasu tak dobrze jak te wykonywane z kamiennego budulca na południu. Po udokumentowaniu odkrycia i znalezisk droga zostanie zabudowana.
 
Po podbiciu tej części Europy przez Juliusza Cezara w I wieku p.n.e., terytorium, w którego skład wchodziła część obecnej północnej Francji, Belgia, Luksemburg, część Holandii oraz Niemiec, stało się rzymską prownicją znaną jako Galia Belgijska (Gallia Belgica), która funkcjonowała do połowy V wieku n.e.
Zdjęcia: De Logi & Hoorne, VRTnws, wiki.
About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.