Nowe fragmenty Rękopisów z Qumran, mumia i skarb – sensacyjne odkrycia w Izraelu.

Podczas badań ratunkowych na Pustyni Judzkiej w Izraelu, odkryto nieznane fragmenty Zwojów znad Morza Martwego, zmumifikowane zwłoki dziecka, kosz sprzed 10 500 lat i wiele innych zabytków. 

Badania mające na celu powstrzymanie nielegalnych poszukiwaczy skarbów i penetrację nieznanych jaskiń w pobliżu Morza Martwego podjęto na zlecenie Izraelskiego Ministerstwa Starożytności. Potężny teren położony na Pustyni Judzkiej jest wciąż zbadany jedyne w około 50 procentach i stanowi istną mekkę dla nielegalnych poszukiwaczy starożytnych zabytków. Używając dronów i zaawansowanych technik eksploracyjnych, badacze odkryli wiele nowych jaskiń. W jednej z nich znaleziono fragmenty słynnych zwojów z Qumran. Z 900 biblijnych tekstów, tworzonych od III wieku p.n.e., do I wieku n.e., tylko kilka przetrwało nieuszkodzonych. Nowo odkryte fragmenty pisane są po grecku, ale imię Boga, Yahwe, zapisano po hebrajsku. Pracujący w niezwykle trudnych warunkach, archeolodzy odkryli także zmumifikowane zwłoki owiniętego w koc dziecka, zmarłego w wieku od 6 do 12 lat, najprawdopodobniej dziewczynki, mające około 6 tysięcy lat. Niezwykle ciekawe jest odkrycie w jednej z jaskiń świetnie zachowanego dużego kosza o pojemności od 90 do 110 litrów, kompletnego z przykryciem, wykonanego z plecionej trzciny, który ma 10 500 lat, co prawdopodobnie czyni go najstarszym zachowanym koszem tego typu na świecie. W jednej z jaskiń odkryto też ślady po Powstaniu Bar-Kochby, antyrzymskiej rebelii z początku II wieku n.e. Archeolodzy znaleźli skarb powstańczych monet, grzebień, sandały oraz groty włóczni i strzał.

Rękopisy z Qumran (niektóre inne stosowane nazwy: zwoje znad Morza Martwegorękopisy znad Morza Martwego i manuskrypty znad Morza Martwego) – zbiór dokumentów spisanych po hebrajsku, aramejsku i grecku, znalezionych w latach 1947–1956 w 11 grotach niedaleko ruin Kumran na Zachodnim Brzegu. W szerszym znaczeniu termin „Zwoje znad Morza Martwego” oznacza również manuskrypty znalezione w Wadi Murabba’at, Masadzie i Nachal Chewer.

Zdjęcia: Israel Antiquities Authority, Haaretz.com, wiki.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.