Skarb Wikingów znaleziono w Szwecji.

Mający ponad 1000 lat skarb odkryła archeolożka Maria Lingström podczas poszukiwań prowadzonych z wykrywaczem metali w ruinach starej osady w pobliżu Täby, kilka kilometrów na północ od Sztokholmu.
Na ukryty w glinianym dzbanie i zakopany płytko (najwyraźniej pod dawną podłogą domostwa) skarb składa się osiem naszyjników, dwanaście zawieszek wykonanych ze srebrnych monet (francuskich, niemieckich oraz arabskich), dwie bransoletki, dwie perły oraz srebrny pierścionek. Część przedmiotów była dodatkowo zabezpieczona w płóciennym woreczku. Jedna z monet, wybita w Normandii, jest absolutnie unikalna i była znana do tej pory jedynie ze starej ilustracji. Monety pochodzą z późnego X wieku a naszyjniki mogą być nieco starsze, całość jednak została ukryta najpóźniej na początku XI wieku.
Zdjęcia: Aftonbladet, wiki.
About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.