Skarb 4 złotych monet odkryto w Jerozolimie.

Skarb składający się z czterech złotych monet z X wieku znaleziono podczas prac budowlanych prowadzonych w pobliżu “Ściany Płaczu” w Jerozolimie.
Mające ponad 1000 lat złote numizmaty reprezentują dwie różne dynastie muzułmańskie panujące w tym czasie w regionie, ponad sto lat lat przed zdobyciem miasta przez Europejczyków podczas Pierwszej Wyprawy Krzyżowej. Dwa złote dinary zostały wybite w Ramli podczas rządów Kalifa Al Mutiego w latach 946-974 oraz jego regionalnego gubernatora, Abu ‛Ali al-Qasim ibn al-Ihshid Unujura (946–961), a dwa pozostałe wybito w mennicy kairskiej przez władców fatymidzkich, al-Mu‘izza (953–975) oraz jego następcę, al-‘Aziza (975–996). Wartość skarbu w czasie jego ukrycia była znaczna i równała się miesięcznej pensji miejskiego urzędnika lub czterech miesięcy płacy robotnika. Jest to pierwsze odkrycie skarbu monet tego rodzaju od czasu Wojny Sześciodniowej z roku 1967. Znajdujące się w glinianym dzbanku monety znaleziono podczas konstrukcji windy, która ma ułatwić turystom zwiedzanie. Pracownicy najpierw natrafili na gliniane naczynie, które odstawiono na półkę do dalszej analizy. Dopiero kilka tygodni później jeden z archeologów wysypał zawartość dzbanka na dłoń i zaskoczony odkrył złote monety.
Zdjęcia: IAA, wiki, The Times.
About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.