Czy odnajdą skarb Jana Kazimierza? Trwają badania statku.

Trwają badania “Podróżnika” (Resande Man), szwedzkiego statku który zatonął na Bałtyku w roku 1660, podczas specjalnej i tajnej misji dyplomatycznej do Polski.
Resande Man płynął ze Sztokholmu do Gdańska z propozycją utworzenia paktu Polska-Szwecja, skierowanego przeciw Rosji. Na pokładzie miała się znajdować cała plejada ważnych Szwedów, duży ładunek złota (potężna skrzynia wypełniona po brzegi dukatami), srebra i klejnotów oraz bogate podarunki dla króla Jana Kazimierza i polskich rodzin magnackich, a także tajne dokumenty. Niedaleko szwedzkiego wybrzeża, w pobliżu Sztokholmu, statek natrafił na sztorm. Przy silnym wietrze i w ciemnościach podpłynął zbyt blisko skalistego wybrzeża, przechylił się i zatonął. Zginęło 37 osób (w tym emisariusz/amasador króla Szwecji) przy 25 ocalałych. Poszukiwacze skarbów poszukiwali wraku od początku XX wieku, ale udało się go odnaleźć dopiero w roku 2012. Najnowsze badania położonego na głębokości 15 metrów Resande Man są prowadzone przez zespół archeologów z “Vrak”, muzeum wraków w Sztokholmie.
Zdjęcia: Wiki, WRAK museum, Jim Hansson, sketchfab.
About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.