Rzymianie w rowie przeciwpacernym.

W pobliżu Amsterdamu w Holandii odkryto pozostałości fortu założonego przez cesarza Kaligulę podczas przygotowań do inwazji Brytanii.

W roku 1945, dzieci bawiące się w niemieckim rowie przeciwczołgowym w pobliżu Velsen w północnej Holandii, odkryły fragmenty charakterystycznej rzymskiej ceramiki. Od lat 50 XX wieku prowadzono tu wykopaliska archeologiczne, znajdując wiele fragmentów ceramiki, w tym kompletne naczynia, ale też fragmenty uzbrojenia i przedmioty codziennego użytku, oczywiście wszystko o rzymskiej proweniencji. Początkowo sądzono, że są to pozostałości niewielkiej fortyfikacji rzymskiej (castellum) o powierzchni 1 do 2 hektarów, która miała funkcjonować w rejonie w latach 15-30 n.e., jako baza marynarki rzymskiej. Co ciekawe, archeolodzy znaleźli ślady walki, w tym wykonywane pośpiesznie setki ołowianych pocisków do proc oraz ludzkie szczątki na dnie studni, co jest znaną rzymską taktyką zatruwania źródeł wody po opuszczenieu terenu walk. Wkrótce okazało się, że kilkaset metrów dalej znajduje się kolejna fortyfikacja, używana w innym okresie, którą również wzięto za rzymskie obozowisko. Wyniki najnowszych wykopalisk wskazują jednak, że drugie odkrycie to fort o powierzchni conajmniej 11 hektarów. Archeolodzy prowadzący wykopaliska uważają, że Velsen (rzymskie Flevum) było ważną fortecą, która miała powstrzymywać germańskie plemiona przed atakowaniem rzymskiej prowincji podczas przygotowań do inwazji na Brytanię. Według archeologów fort został wybudowany w czasie panowania cesarza Kaliguli (12-41 n.e.), jako część bazy logistycznej planowanej przez niego inwazji. Choć Kaligula zrezygnował ze swoich planów (według niektórych historyków rzymscy legioniści na rozkaz cesarza skupili się wtedy na zbieraniu muszli morskich), do skutecznej inwazji w roku 43 n.e., w tym do wykorzystania zbudowanego przez Kaligulę fortu, doprowadził jego następca, cesarz Klaudiusz. Po udanym podboju Brytanii, na rozkaz cesarski, wojska rzymskie zostały wycofane za Ren i fort został opuszczony. Odkrycie w pobliżu Amsterdamu to kolejne tego typu znalezisko z terenu Holandii – o wcześniejszym pisaliśmy tu: https://poszukiwacze.org/olbrzymi-oboz-rzymski-odkryto-w-holandii/

Źródła: VRTbe, The Guardian, Romeinen.info, wiki.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.