Olbrzymi obóz rzymski odkryto w Holandii.

Warowny obóz rzymskich legionów, gotowych na inwazję Brytanii, odkryto podczas budowy osiedla mieszkaniowego w pobliżu Hagi.

Do odkrycia doszło pod koniec ubiegłego roku podczas archeologicznych badań ratunkowych na dawnym wojskowym lotnisku Valkenburg w pobliżu Katwijk, gdzie trwa budowa dużego osiedla mieszkaniowego. Archeolodzy spodziewali się rzymskich pozostałości – w pobliżu odkryto wcześniej wojskową warownię i centrum dowodzenia regionu (Praetorium Agrippinae), ale zaskoczyła ich skala odkrycia. O ile umocnienia pobliskiego fortu miały 150 metrów długości, świeże odkrycie jest o wiele bardziej rozległe – odległość od jednego krańca czworoboku do drugiego wynosiła 440 metrów, główna brama miała 25 metrów szerokości a cała powierzchnia mierzyła około 20 hektarów, mogąc pomieścić od 5 do 6 tysięcy żołnierzy. Było więc jasne, że badacze mają do czynienia z dużym obozem rzymskich legionistów. Przy takiej skali konstrukcji – wały ziemne wzmacniane drewnianymi fundamentami, z częścia dębowego drewna sprowadzonego z Germanii, w grę nie mógł wchodzić obóz tymczasowy tylko stały obóz legionu. Badania dendrochronologiczne wskazują na datę powstania obozu około roku 40 n.e., a więc w czasie gdy przygotowywano inwazję Brytanii pod wodzą cesarza Kaliguli (w pobliżu znaleziono fragmenty beczek na wino z jego inicjałami), która nie doszła do skutku, lub udaną ekspedycję brytyjską cesarza Klaudiusza w roku 43 n.e. Jak dotąd nie odnaleziono zbyt wielu artefaktów takich jak gwoździe, które zwykle związane są z odkryciem takiego miejsca, co potwierdza tezę, że obóz był używany tylko przez krótki czas. Prace badawcze mają potrwać do końca maja tego roku.

Zdjęcia: romenieuws, nrc.nl, nos.nl, wiki.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.