Polski detektorysta odkrywa unikalny skarb w Wielkiej Brytanii.

Mariusz Stępień odkrył skarby z Epoki Brązu, które zostały okrzyknięte przez archeologów absolutnie unikalnym znaleziskiem na Wyspach Brytyjskich.

Do odkrycia doszło pod koniec czerwca w pobliżu Peebles w Szkocji. 44 letni mieszkający w Szkocji polski detektorysta, odkrył zabytki sprzed 3 tysięcy lat prawie pół metra pod powierzchnią pola. Gdy zorientował się, że ma do czynienia z przedmiotami ewidentnie historycznymi, natychmiast powiadomił archeologów. Zanim na miejsce przybyli specjaliści, Mariusz, wraz z kolegą, zdecydowali się rozbić namiot w pobliżu miejsca odkrycia i pilnować znalezisk. Na skarb składa się miecz, wstępnie wydatowany na lata 1000 – 900 p.n.e., wciąż z fragmentami skórzanej pochwy, różnego rodzaju ozdoby oraz bogato zdobiona uprząż końska. Przez kolejne 22 dni badacze, wraz z odkrywcą, prowadzili ostrożne wykopaliska. Emily Freeman, szefowa działu skarbów Szkockiego Muzeum Narodowego, podkreśliła wzorową postawę odkrywcy i niezwykłą rangę znaleziska. Badania wydobytych przedmiotów wciąż są prowadzone i nie jest jeszcze znana pełna zawartość skarbu.

Tu można zobaczyć wizualizację 3D skarbu: Skarb znaleziony przez polskiego poszukiwacza w Szkocji

(D. Telegraph, D. Mirror, FB)

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.