Połączeni po śmierci – tajemnica dziecka w grobie biskupa wyjaśniona.

Szwedzcy naukowcy odkryli, że płód znaleziony w grobie zmarłego w XVII wieku słynnego biskupa, był z nim bezpośrednio spokrewniony.

W styczniu 1680 roku, w katedrze w szwedzkim Lundzie, pochowano luterańskiego biskupa, Petera Lindstrupa. Zgodnie z jego wysokim statusem, biskup został pochowany w wystawnym stylu – elgancko ubrany w welwetową czapę i skórzane rękawice, jego posłanie w trumnie wymoszczono jedwabiem oraz bardzo dużą ilością wonnych ziół. Gdy w XIX otworzono trumnę, okazało się, że ciało biskupa uległo naturalnej mumifikacji a wszystkie pozostałe materiały również zachowały się w świetnym stanie. W roku 2012 zdecydowano się zbadać zwłoki i powołano interdyscyplinarny zespół mający na celu przeprowadzenie odpowiednich analiz. W trakcie prześwietlania zawartości trumny okazało się, że pod prawą kością piszczelową zmarłego ukryte są zmumifikowane zwłoki wcześniaka, 5-6 miesięcznego płodu. Początkowo sądzono, że płód ukrył ktoś z obsługi pogrzebowej bowiem w XVII wiecznej Szwecji zwyczajowo przekupywało się grabarzy by po kryjomu chowali dzieci zmarłe przed chrztem. Chodziło o to by takie nieochrzczone dzieci mogły spocząć w poświęconej ziemi. Spekulowano też o jakimś tajnym romansie biskupa i niechcianym owocu miłości. Położenie płodu, poruszona kość piszczelowa i zgniecione ubranie w tym miejscu wskazywało na to, że zwłoki dziecka dodano pośpiesznie, już po złożeniu trumny w krypcie grobowej. Jednak gdy badacze z Uniwersytetu Sztokholmskiego oraz Uniwersytetu w Lundzie przeanalizowali ostatnio DNA szczątek płodu oraz biskupich, okazało się, że zbieżność genów wynosi 25% i są oni spokrewnieni w linii męskiej. Badania genealogiczne rodziny przyniosły ostateczną odpowiedź – w trumnie biskupa umieszczono zwłoki jego przedwcześnie narodzonego wnuka.

Peder Winstrup urodził się 30 kwietnia 1605 roku. Był synem biskupa Zelandii (dun. Sjællands Stift) Pedera Jensena Winstrupa. Studiował przez pięć lat w Wittenberdze, a dwa lata w Jenie. W 1632 roku został mianowany profesorem fizyki na Uniwersytecie w Kopenhadze. W 1634 roku ożenił się z Marią Baden, a w 1635 roku został mianowany kapelanem króla Chrystiana IV, a w wieku 33 lat biskupem diecezji w Lund. Zmarł 7 grudnia 1679 roku

Rezultaty badań: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352409X21001516?via%3Dihub

Zdjęcia: University of Lund, University of Stockholm, wiki.

Biskop Peder Winstrup (1605-1679), initiativtagare till Lunds universitet.
1600-talsbiskopen Peder Winstrup CT-scannas.
1600-talsbiskopen Peder Winstrup.

Biskop Peder Winstrup (1605-1679), initiativtagare till Lunds universitet. Kistöppning i Lunds domkyrkas krypta den 18 november 2013.

 

 

 

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.