Rzymski sejf oraz skarb monet odkryto w Hiszpanii.

Rzadki rzymski sejf oraz skarb kilkudziesięciu monet odkryli archeolodzy podczas badań starożytnej  willi w zachodniej Hiszpanii.

Do odkrycia doszło podczas badań “Casa del Mitreo”, zbudowanej pod koniec I wieku n.e., willi położonej w dawnej rzymskiej osadzie Emerita Augusta, obecnie miasteczku Merida. Tak zwana “arca ferrata” to duża drewniana skrzynia, wzmacniana okuciami z brązu i żelaza, w której przechowywano cenną odzież, biżuterię czy pieniądze. Przymocowany do ściany sejf, umieszczano w pokoju reprezentacyjnym, w którym przyjmowano gości. Znanych jest tylko kilka przykładów arca ferrta, które przetrwały dzięki zachowaniu zabytków po erupcji Wezuwiusza w roku 79 n.e. Jedyny sejf tego rodzaju znaleziony w Hiszpanii (na zdjęciu ilustracyjnym) znajduje się w Muzeum w Saragossie. Sejf znaleziony w Casa del Mitreo (“Domu Mitry” z racji na odkryte w willi sanktuarium mitrajskie) w roku 1994, został zgnieciony zawalonym sufitem podczas pożaru w willi. Archeolodzy podjęli decyzję o wykopaniu okazałego, mierzącego 3 x 1/5 metra, zabytku i poddaniu go konserwacji. Obecnie sejf znajduje się w Hiszpańskim Instytucie Dziedzictwa Narodowego (Instituto del Patrimonio Cultural de Espana-IPCE). Co ciekawe, w pokoju obok odkryto skarb 52 monet, z których 49 wybitych zostało w I wieku n.e., a 3 w III wieku n.e. Nie wiadomo do kogo należała willa, ale jest jasne, że była to osoba zamożna – budynek miał powierzchnię 3400 metrów kwadratowych i składał się z 15 pomieszczeń. W Meridzie znajduje się wiele cennych starożytnych pozostałości, w tym teatr i amfiteatr, będący prawdziwą perłą rzymskiej architektury.

“Teatr rzymski w Meridzie wybudowany został z inicjatywy konsula rzymskiego Marka Wipsaniusza Agryppy. Zgodnie z napisem na budynku teatru, powstał on pomiędzy 16 a 15 rokiem p.n.e. Budynek znajduje się we wschodniej części miasta, a jego ruiny odkryte zostały pod koniec XVIII wieku na dużym, niezabudowanym terenie. Rzymianie budując ten okazały obiekt potrafili w pełni wykorzystać naturalną rzeźbę tutejszego terenu. Od strony północnej teatr osłania zbocze wzgórza S. Albin, na którym zbudowana została widownia, tak zwana cavea. Tuż obok teatru znajduje się amfiteatr, który wybudowany został nieco później. Widownia amfiteatru potrafiła pomieścić aż 15 000 widzów, a więc prawie połowę mieszkańców, zamieszkujących Meridę. W amfiteatrze odbywały się niegdyś słynne walki gladiatorów oraz dzikich zwierząt.”

Źródło i zdjęcia: abc.es, Consorcio Ciudad Monumental Merida/Real Press, hiszpania-apartamenty.pl, HB, wiki.

 

 

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.