Pasjonat pomógł odnaleźć starożytne pole bitwy w Szwajcarii.

Starożytne i nieznane wcześniej pole bitwy pomiędzy Rzymianami a Celtami zostało odkryte w Szwajcarii.

Dwa lata temu, amator archeologii, detektorysta i wolontariusz w lokalnych służbach archeologicznych, Lucas Schmid, znalazł bardzo rzadki sztylet rzymski. Do odkrycia doszło w pobliżu przełęczy Septimera we wschodniej części kraju. Detektorysta kierował się wynikami wcześniejszych badań archeologicznych z lat 2007 i 2008, podczas których odkryto pozostałości rzymskiego obozowiska oraz ołowiane pociski do proc. W wyniku najnowszego odkrycia, archeolodzy z Uniwersytetu w Bazylei, we współpracy z lokalnymi władzami, rozpoczęli mający trwać pięć lat projekt badawczy, który ma na celu zbadanie pełnego kontekstu dotychczasowych znalezisk. Do tej pory przebadano około siedmiu z przewidywanych trzydziestu pięciu tysięcy metrów kwadratowych terenu. Wśród znalezisk są już setki rzymskich artefaktów, w tym pociski do proc ze stemplem XII legionu rzymskiej armii, co pozwala połączyć te zabytki z kampanią wojenną prowadzoną przez wojska rzymskie w roku 15 p.n.e. i nieznaną dotychczas bitwą. Inne znalezione zabytki to podkowy, gwoździe, monety a nawet części tarczy, najprawdopodobniej należącej do celtyckiego wojownika.

Źródło: SRF.CH, wiki, https://www.researchgate.net/publication/289293897_Crap_ses_and_septimer_Archaeological_evidence_from_graubunden_for_the_roman_conquest_of_the_Alps_1615_BC

 

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.