Nowe odkrycia na miejscu starcia starożytnych supermocarstw.

Starożytne i współczesne militaria odkryto na miejscu monumentalnego starcia Rzymu z Kartaginą w roku 241 p.n.e.

W roku 2013 informowaliśmy Państwa o odkryciu militariów – hełmów, części uzbrojenia a także taranów (umieszczanych na dziobie statku wzmocnien służących do zatapiania wrogich jednostek) – pozostałości z olbrzymiej bitwy pomiędzy Rzymem a Kartaginą, stoczonej w pobliżu Wysp Egadzkich podczas Pierwszej Wojny Punickiej w roku 241 p.n.e. Kontynuowane przez podwodnych archeologów z Sycylii badania, przyniosły w sezonie 2021 nowe odkrycia – dwa kolejne tarany z brązu, hełmy, ołowiane pociski do proc bojowych a także monety. Ciekawostką jest widoczny na jednym ze zdjęć pocisk z czasów II wojny światowej, znaleziony w pobliżu jednego z taranów.. Badania będą kontynuowane.

Bitwa morska koło Wysp Egadzkich – starcie zbrojne Rzymian i Kartagińczyków w roku 241 p.n.e., w czasie I wojny punickiej.

Po roku 249 p.n.e. Rzymianie doświadczeni wcześniejszymi porażkami rozpoczęli odbudowę floty. Sfinansowano naprędce budowę dwustu lekkich galer, które skierowano do oblężenia twierdz kartagińskich w Drepanum i Lilybeum. Dowódcą floty rzymskiej został konsul Gajusz Lutacjusz Katulus. Kartagińczycy tymczasem, czując się pewnie na morzu po odniesionych zwycięstwach, rozbroili swoje okręty i zwolnili załogi. W rezultacie przeciwko Rzymianom skierowano pośpiesznie zebraną flotę z mało doświadczonymi żeglarzami pod wodzą Hannona. Okręty kartagińskie, przeładowane żywnością dla wojsk na Sycylii, były zdecydowanie mniej zwrotne od jednostek rzymskich.

W marcu 241 p.n.e. flota kartagińska pojawiła się w pobliżu Hiery (Iera Nesos) w archipelagu Wysp Egadzkich. Hannon zamierzał dopłynąć do Sycylii, gdzie miała być przekazana żywność dla armii Hamilkara, a następnie wzmocnić się doświadczonym wojskiem i wydać Rzymianom bitwę. Przewidział to jednak Lutacjusz, który 10 marca 241 p.n.e. wyruszył naprzeciw flocie kartagińskiej. W pobliżu wyspy Eguza (Aegusa) doszło do spotkania obu flot. Bitwa zakończyła się klęską Kartagińczyków, którzy stracili pięćdziesiąt okrętów zatopionych i siedemdziesiąt zdobytych przez Rzymian. Klęska na morzu uniemożliwiła zaopatrzenie armii kartagińskiej na Sycylii, co wpłynęło na wynik wojny. W tym samym roku obie strony zawarły porozumienie pokojowe, na mocy którego Kartagina zrzekła się Sycylii.

 
Źródła: HD, RPM Nautical Foundation, wiki.
About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.