Złoty skarb w ścianie – odkrycie we Francji.

Kilkaset złotych monet, w tym rzadki numizmat z tak zwanym “krzyżem templariuszy”, odkryto w północno-zachodniej Francji.

W roku 2019, podczas remontu zabytkowego budynku w Plozévet, Bretania, północno-zachodnia Francja, robotnicy odkryli skarb 239 złotych monet. Skarb ukryty był w dwóch schowkach – jedna część w metalowej kasetce zamurowanej w ścianie a druga w sakiewce, umieszczonej nad jedną z drewnianych belek w stropie. Numizmaty zostały wybite pomiędzy rokiem 1638 a 1692, 23 monety za panowania Ludwika XIII a 216 za panowania Ludwika XIV. Dwie ze złotych monet są wyjątkowo rzadkie – tak zwany podwójny “luidor” z krzyżem templariuszy (louis d’or à la croix de Templier), wybity w roku 1640 w mennicy w Dijon oraz podwójny luidor z tak zwanym “długim puklem” (Louis d’or à la mèche longue), wybity w Paryżu za panowania króla Ludwika XIV, gdy ten miał zaledwie 8 lat. Na tej rzadkiej monecie – znanych jest tylko 120 innych egzemplarzy – widać długie, kręcone włosy młodego króla. Majątek w któym dokonano odkrycia funkcjonował już od XIII wieku i był rodzinną siedzibą zamożnego rodu kupieckiego. Ponieważ odkryte numizmaty wybito aż w 19 różnych mennicach, historycy uważają, że skarb został ukryty przez często podróżującego kupca. Francuskie prawo skarbowe z roku 2016 przewiduje, że wszelakie znaleziska historyczne i archeologiczne, także dokonane na gruncie prywatnym, stają się automatycznie własnością państwa. Ponieważ jednak obecni właściciele majątku nabyli go w roku 2012, obowiązuje wcześniejsza wersja przepisów, która pozwala podzielić skarb na dwie równe części – jedną podzieli się trzech murarzy, którzy odkryli skarb, a drugą otrzymają właściciele budynku. 23 września monety mają trafić na aukcję ze spodziewaną ceną 250 do 300 tysięcy euro za całość.

Źródło: HB, Parismatch, RTL.FR, wiki.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.