Najstarszy przedmiot ze złota odkryty w Niemczech ma związek z Anglią.

Archeolodzy odkryli wykonaną ze złota spiralę, która jest najstarszym przedmiotem z cennego kruszcu znalezionym na terenie Niemiec.

Do odkrycia doszło podczas badań archeologicznych prowadzonych w pobliżu miasta Ammerbuch-Reusten w południowo-zachodniej części kraju. W grobie kobiety z Epoki Brązu, ewidentnie powiązanym z pobliskim grodziskiem w Reustener Kirchberg, znaleziono tylko jeden przedmiot – niewielką spiralę wykonaną ze złotego drutu. Zabytek znaleziono na wysokości bioder zmarłej kobiety (szkielet w pozycji embrionalnej) i przypuszczalnie był to ornament fryzury. Archeolodzy z Uniwersytetu w Tübingen oraz badacze z urzędu ochrony zabytków Badenii-Wirtemberdze, w celu przeprowadzenia dokładnych badań laboratoryjnych, wydobyli szkielet w jednolitym bloku ziemi. Datowanie szczątków metodą radiowęglową C14 pokazało, że pochówek nastąpił pomiędzy rokiem 1850 – 1700 p.n.e. Analiza metalurgiczna wykazała, że złoty przedmiot zawierał do 20% srebra, mniej niż 2% miedzi oraz szczątkowe ilości platyny a także cyny. Tego typu skład pozwolił naukowcom na precyzyjne zidentyfikowanie źródła surowca, który pochodził z rzeki Carnon w brytyjskiej Kornwalii. Znalezisko, najstarszy złoty przedmiot odkryty do tej pory na terenie Niemiec, pokazuje bardzo rozległą sieć wymiany handlowej w północno-zachodniej Europie blisko 4 tysiące lat temu.

Link do badań: https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/pz-2021-0010/pdf 

Zdjęcia: Universitaet Tübingen, HB, wiki.

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.