Gwiezdne Wojny, starożytny fort i zmiana klimatu – badania w Irlandii.

Ruszyły badania archeologiczne w jednej z najbardziej na zachód wysuniętych części Irlandii. Celem badaczy jest udokumentownie zabytków narażonych na zniszczenie z powodu zmian klimatycznych.

Dún an Fheirtéaraigh to malutki pasek lądu, wbijający się ostrym klinem w Ocean Atlantycki. Najbardziej na zachód wysunięta część wybrzeża jest w tym miejscu wyjątkowo spektakularna i od lat przyciąga turystów swoim pięknem. Rejon klifów Ceann Sibéal został doceniony także przez filmowców, którzy w roku 2016 zrealizowali tam kolejną część sagi Gwiezdnych Wojen – “Star Wars: The Force Awakens.” Lokalizacja miała od wieków wagę strategiczną i w Epoce Żelaza był tu zlokalizowany niewielki fort a w średniowieczu zbudowano zamek. Teraz, dwutygodniowe badania archeologiczne poprowadzi CHERISH (Climate, Heritage and Environments of Reefs, Islands, and Headlands), irlandzko-walijska organizacja badawcza, która dzięki funduszom Unii Europejskiej bada wpływ zmian klimatycznych na sytuację terenów przybrzeżnych w Walii i Irlandii. Postępująca erozja nadmorska sprawia, że zagrożonych jest bardzo wiele stanowisk archeologicznych, w tym Dún an Fheirtéaraigh, którego unikalna, wysunięta w głąb burzliwego oceanu lokalizacja, naraża miejsce na zniszczenie. Lokalni farmerzy podkreślają, że każdego roku sytuacja się pogarsza i ocean zabiera coraz więcej terenów położonych w pobliżu klifów. Celem archeologów jest dokumentacja jak największej ilości zabytków zanim nastąpią nieodwracalne zmiany. Badacze tworzą mapy przy użyciu dronów, prowadzą dokumentację geofizyczną używając między innymi gradiometrii magnetycznej. Celem jest stworzenie modelu 3D wszystkich odkrytych stanowisk. W wielu miejscach mierzącego 600 metrów długości półwyspu, archeolodzy otworzyli też tradycyjne wykopy. Oprócz badań archeologicznych naukowcy włączają do projektu lokalnych mieszkańców, dokumentując lokalne opowieści, badając folklor, etymologię i inne aspekty lokalnej historii. Projekt prowadzony przez CHERISH potrwa do końca roku 2023.

Zdjęcia: CHERISH, vantagenews.com, wiki.

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.