Najstarsze miasto w Ameryce zagrożone.

Ruiny najstarszego miasta w Nowym Świecie zagrożone przez nielegalnych osadników. Archeolodzy prowadzący badania w mającym 5 tysięcy lat mieście Caral w Peru są atakowani a zabytki niszczone. 
 
Do gróźb, niszczenia zabytków i ruin a czasem nawet fizycznych ataków na archeologów, dochodzi już od 2003, gdy jedna z archeolożek została postrzelona, ale ostatnio zagrożenie się nasiliło i badacze poprosili o wsparcie policję, która jednak ogranicza się jedynie do patrolowania liczącego 626 hektarów stanowiska, nie karząc winnych. Atakującymi są nielegalni osadnicy pochodzący z jednej rodziny, którzy twierdzą, że teren ten otrzymali na wieczyste użytkowanie w latach 70, podczas kontrowersyjnej reformy rolnej. Archeolodzy podkreślają, że nic takiego nie miało miejsca i jedynym właścicielem tego arcyważnego stanowiska archeologicznego jest peruwiańskie państwo.
Caral było zamieszkane w okresie 3000 p.n.e. – 1600 p.n.e. i jest najstarszym znanym ośrodkiem miejskim na Półkuli Zachodniej i największym w rejonie Andów. Na obszarze 66 hektarów zamieszkiwało tam ponad 3000 ludzi. Miasto, obejmujące kompleks świątyń, amfiteatrów, placów i budynków mieszkalnych, stanowiło główny ośrodek cywilizacji Caral Supe, obejmującej co najmniej 17 starożytnych kompleksów piramid i osiedli odkrytych ostatnio w peruwiańskiej Dolinie Supe.
Piramidy budowane w górskiej dolinie na wysokości ok. 350 m w Caral w okresie od XXVII do XXI wieku p.n.e. powstawały w tym samym okresie co egipska Wielka Piramida Cheopsa, której wiek szacuje się na 2600-2500 lat p.n.e. Pod stopniami jednej piramid w Caral odkryto najstarsze znane dziś kipu, którego wiek ocenia się na niemal 5000 lat (co wydłuża znany dotąd okres stosowania kipu w Andach o ok. 2000 lat).
Zdjęcia: wiki, chimuadventures, perutravel.
About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.