Malarskie arcydzieło odkryte w prowincjonalnym kościele.

Obraz przedstawiający Ostatnią Wieczerzę, który przez ponad wiek wisiał w niewielkim kościele na angielskiej prowincji, został zidentyfikowany jako dzieło z pracowni Tycjana, czołowego przedstawiciela włoskiego Renesansu.
Mierzący 3.5 na 1.5 metra obraz wisiał od roku 1909 w kościele Świętego Michała i Wszystkich Aniołów w mającym 10 tysięcy mieszkańców miasteczku Ledbury w zachodniej Anglii. Dopiero gdy w okolicy przypadkiem pojawił się historyk i konserwator sztuki Ronald Moore, okazało się, że w tym przypadku mamy do czynienia z prawdziwie wyjątkowym zabytkiem. Po 11 tysiącach godzin badań i trzech miesiącach konserwacji, badacze nie mają wątpliwości – niepozorny obraz to arcydzieło, które wyszło w XVI wieku z pracowni słynnego mistrza z Italii. Specjaliści odkryli, że aż pięć osób malowało obraz, w tym prawdopodobnie syn artysty, Francesco, ukazując różne style i techniki malarskie. Badania ujawniły też ukryty pod farbą portret Tycjana. Na widocznym na obrazie dzbanie, dzięki świetle ultrafioletowym, odkryto również podpis Tycjana. Badacze odkryli, że malowany przez około dwóch dekad obraz, stworzono na zamówienie klasztoru z Wenecji. Jakieś dwa stulecia później został zakupiony przez Anglika, którego rodzina podarowała go lokalnej parafii. Obecnie, ze względu na ilośći zainteresowanych odwidzających turystów, w kościele zamontowano dodatkowy system monitoringu.

Tycjan, właśc. Tiziano Vecelli lub Vecellio (ur. ok. 1488-1490 w Pieve di Cadore, zm. 27 sierpnia 1576 w Wenecji) – włoski malarz, czołowy przedstawiciel szkoły weneckiej włoskiego malarstwa renesansowego. Uczeń Giovanniego Belliniego oraz Giorgiona. Od imienia artysty wywodzi się słowo tycjanowski używane na określenie koloru rudopomarańczowego, często wykorzystywanego w obrazach.

Zdjęcia: Ronald K. Moore & Patricia Kenny, wiki.

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.