Nieznany system średniowiecznych podziemi odkryto w południowej Walii.

Do odkrycia doszło podczas modernizacji instalacji elektrycznej w pobliżu  pochodzącego z XII wieku klasztoru w Tintern.
Pracownicy sądzili początkowo, że odkryli naturalną jaskinię, ale szybko się okazało, że są to wcześniej zupełnie nieznane podziemne tunele. Mierzący zaledwie 122 cm wysokości korytarz, biegnie wzdłuż strumienia Angiddy Brook, przepływającego przez dolinę Wye. Historycy i archeolodzy są zaskoczeni odkryciem i podkreślają, że nikt nie wiedział o istnieniu podziemi, które nie są także zaznaczone na żadnej z map okolicy. Dalsze badania będą prowadzone przez archeologiczne służby Walii CADW.
 
Opactwo Tintern (ang. Tintern Abbey, wal. Abaty Tyndyrn) – to obecnie opuszczone ruiny opactwa znajdujące się w pobliżu miejscowości Tintern, 13 km od Monmouth w Walii, w pobliżu rzeki Wye. Od 1984 r. znajduje się pod opieką Wales Heritage Service.
Opactwo zostało założone 9 maja 1131 r. przez normańskiego lorda Waltera de Clare, należącego do zakonu cystersów. Kościół, który zachował się do naszych czasów, został znacznie przebudowany w latach 1220-1287; przebudowa opactwa jako całości została ukończona na początku XIV wieku. Opactwo przestało istnieć w 1537 r. pod panowaniem Henryka VIII gdy skonfiskowano wszystkie klasztory; następnie większość budynków opactwa została zniszczona.
Zdjęcia: Western Power Distribution, BBC, wiki.
 
Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.