Kozackie odkrycie na Ukrainie.

Zespół podwodnych archeologów prowadzących badania w pobliżu Zaporoża nad Dnieprem odnalazł unikalne łoże armaty z “czasów kozackich”. 

Do odkrycia doszło na terenie Rezerwatu Narodowego Hortyca. Łoże/laweta znajdowało się na głębokości 9 metrów pod wodą i przykryte było grubą warstwą mułu, dzięki czemu jest w świetnym stanie. Badający zabytek archeolodzy są zdumieni stanem zachowania, który pozwala nawet rozpoznać czerwony, oryginalny kolor malowania lawety. Badacze spekulują, że bogato zdobiony zabytek mógł być przewożony statkiem, który być może uległ uszkodzeniu. Wiadomo, że artylerię w trakcie takiego transportu demontowano a w pobliżu łoża nie znaleziono kół, co może świadczyć o pechowo zakończonej podróży wodnej. Dalsze badania mają pomóc w datowaniu i ustaleniu pochodzenia zabytku oraz rozwiązać zagadkę w jaki sposób przedmiot znalazł się w wodzie. Wojny z Polską, później także Rosją, na tak zwanej Siczy Zaporoskiej – ufortyfikowanych obozach kozackich, zakładanych od XVI wieku na różnych wyspach dolnego Dniepru – trwały do końca XVIII wieku.

Źródło: newszp.ua, wiki.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.