Jeden na drugim – skarb Wikingów znaleziony w południowej Danii.

Początkujący detektorysta odkrył jeden z największych skarbów z czasów wikińskich. Do znalezienia ponad 700 srebrnych monet doszło w pobliżu miejscowości Brobyværk, w południowej części kraju. 

Po znalezieniu kilkunastu monet, odkrywca zorientował się, że może mieć do czynienia ze skarbem, więc powiadomił lokalne muzeum. Gdy na miejsce przybyli archeolodzy okazało się, że rzeczywiście w ziemi ukryty jest gliniany dzban wypełniony monetami. Ku zdumieniu badaczy, po jego wykopaniu okazało się, że pod dzbanem znajdował się kolejny, również wypełniony monetami. Z kolei po jego wydobyciu, na dnie wykopu, odkryto jeszcze kilka monet i fragment materiału, zapewne woreczka w którym znajdowała się reszta monet. Odkrywca jest początkującym detektorystą, który zainteresował się tym hobby zaledwie kilka miesięcy wcześniej – “Wspaniale jest móc dotknąć czegoś co ma 1000 lat. Kiedy to się stało dosłownie zamarłem bo nie wiedziałem co mam zrobić. Powiadomiłem muzeum i potem poszło już szybko a ja zostałem aż do chwili gdy znaleźlismy już wszystko”. Trwają badania skarbu (z udziałem odkrywcy, na zdjęciu) ale ze wstępnych ustaleń wygląda na to, że większość monet jest angielska, wybita przez króla Danii Swena II Estrydsena około roku 1050, pod koniec ery wikińskiej.

Zdjęcia: Fyens.dk, Øhavsmuseet.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.