Kolekcja Wheatcrofta – niesamowity zbiór militariów i pamiątek z II wojny światowej.

PICTURE MATT SHORT STORY CAT - FEATURESFOR MORE MAG Tour of the museum at Donington Park - Donington Grand Prix collection.Kevin Wheatcroft.

“Kolekcja Wheatcrofta” to coś o czym poważni kolekcjonerzy militariów mówią ściszonym, pełnym szacunku głosem. Tylko niewielu mogło obejrzeć na żywo absolutnie niesamowitą kolekcję głównie niemieckich zabytków wojskowych z czasów II wojny światowej.

55 letni Brytyjczyk, który odziedziczył fortunę po swoim ojcu, inwestuje swoje miliony w pasję życia – odnajdowanie unikalnych przedmiotów zwiazanych z III Rzeszą. Ojciec, angielski czołgista, wrócił z wojny z odznaczeniami za odwagę i żoną, którą podobno zobaczył po raz pierwszy z wieżyczki swojego czołgu, gdy kolumna brytyjskiego wojska wjeżdżała do jednego z niemieckich miasteczek. Brak wykształcenia nie przeszkodził ojcu w zbiciu majątku w branży budowlanej i innych biznesach, które pozostawił synowi. Kolekcjonerska pasja u chłopca zaczęła się w chwili gdy pięcioletni Kevin poprosił ojca o prezent w postaci przestrzelonego hełmu szturmowca SS. Na następne urodziny zażyczył sobie Mercedesa G4, którym Hitler ceremonialnie wjechał na odbierane Czechosłowacji Sudety w roku 1938. Tym razem tata jednak nie uległ i Kevin musiał poczekać kilkadziesiąt lat by w końcu dopiąć swego i kupić wymarzony samochód. W pilnie strzeżonej i niedostępnej dla zwiedzających kolekcji Wheatcrofta znaleźć można wszystko – tysiące medali, odznaczeń, pełne umundurowania, wszelkie rodzaje broni i amunicji oraz pojazdy – od motocykli po czołgi. Jej wartość ocenia się na ok. 100 milionów funtów a więc na blisko 600 milionów złotych. W potężnych halach i warsztatach cały czas wre praca przy rekonstrukcji znalezionych pojazdów i sprzętu wojskowego. Wheatrcroft zatrudnia tylko najlepszych fachowców, którzy restaurują wszystko do stanu fabrycznego. Wśród ciekawostek są drzwi z celi więzienia w Landsbergu gdzie Hitler napisał “Mein Kampf”, jego osobista wersja tej książki, największy zbiór popiersi wodza III Rzeszy na świecie, zdobiona symbolami runicznymi brama oficerska z obozu w Buchenwaldzie, karabin maszynowy Rudolfa Hessa, maszyny Enigmy, gramofon i listy miłosne Ewy Braun, łóżko fuhrera z jego czasów w Linzu, zegar ścienny Józefa Mengele czy półki na wino z willi Hitlera w Berchtesgaden, które Wheatcroft zdobył spuszczając się z przyjacielem po linach do szybu wentylacyjnego pod ruinami garażu willi. Właściciel odżegnuje się od posądzenia o pronazistowskie sympatie – “To jest historia. Smutna ale i fascynująca zarazem, a ja jestem tylko jej tymczasowym dozorcą”. Kolekcja na razie nie jest dostępna dla zwiedzających.

Zdjęcia: War history, D. Mail. The Guardian.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.