Historyczne odkrycie z czasów Jezusa na Górze Oliwnej.

Podczas prac prowadzonych w pobliżu jednego z najbardziej znanych kościołów w Jerozolimie, odkryto ruiny zapomnianej świątyni z czasów bizantyjskich oraz “mykwę”, zbiornik wodny/basen służący do rytualnego oczyszczania się sprzed 2 tysięcy lat.

Wybudowany w latach 1922-1924 należący do Zakonu Franciszkanów “Kościół Konania”, znany także jako “Kościół Wszystkich Narodów”, miał zostać postawiony w Ogrodzie Oliwnym na miejscu gdzie według tradycji Judasz dopuścił się zdrady Jezusa. Odkrycie mykwy zaskoczyło archeologów, którzy nie spodziewali się tam żadnych starszych pozostałości. Pochodzące z czasów drugiej świątyni mykwy były do tej pory znajdowane głównie wewnątrz budynków, choć niekiedy w pobliżu grobowców lub miejsc związanych z uprawą ziemi. Badacze sądzą, że umiejscowiona w terenie otwartym mykwa mogła służyć pracownikom ogrodów oliwnych, co potwierdza tradycyjna nazwa tego miejsca – Getsemani (Gat Szemanim), prasa olejowa. Równie ciekawe są pozostałości kościoła bizantyjskiego, wzniesionego w VI wieku i funkcjonującego do końca VIII wieku. Kościół posiadał bogato zdobione elementy kamieniarskie, które świadczą o jego randze. Archeolodzy odkryli między innymi greckie napisy na posadzce kościoła: “na pamiątkę i dla wytchnienia miłośników Chrystusa + Boże, który przyjąłeś ofiarę Abrahama, przyjmij ofiarę Twych sług i odpuść im ich winy + Amen.” Badacze zwracają uwagę na fakt, że kościół ten funkcjonował, a być może został też zbudowany, już za czasów muzułmańskiego panowania w mieście, co pokazuje, że w tym okresie docierali do miasta chrześcijańscy pielgrzymi. Miejsce uległo całkowitemu zniszczeniu pod koniec XII wieku, po wyparciu z miasta Krzyżowców po przegranej Bitwie pod Hittin w roku 1187.

Zdjęcia: IAA, Times of Israel, wiki.

Mount Of Olives. Jerusalem, Israel
The Basilica of the Agony at the Garden of Gethsemane (Church of All Nations) is at the left.
Orthodox church is at the right.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.