Grobowce sprzed 3200 lat odkryto w Egipcie.

Archeolodzy z Holandii i Włoch odkryli ważne grobowce, w tym zarządcy świątyni oraz złotnika skarbca faraona, oraz cztery kaplice w Sakkarze.

Archeolodzy z Narodowego Muzeum Starożytności w Lejdzie, Holandia, Museo Egizio w Turynie, Włochy oraz Uniwersytetu w Leidzie, znaleźli grób Panehsiego, „zarządcy świątyni (boga) Amona” w Sakkarze. Starożytny egipski grobowiec ma ponad trzy tysiące lat i pochodzi z  czasu panowania faraona Ramzesa II (ok. 1250 p.n.e.). Zespół badawczy znalazł również cztery kaplice oraz inne grobowce z tego samego okresu, w tym Joejoe (Yoeyoe), „twórcy złotej folii (złotnika) w skarbcu faraona”. Sakkara służyła od roku 3000 p.n.e., przez ponad trzy tysiące lat, jako miejsce pochówku dla ludności Memfis, starożytnej egipskiej stolicy. Grobowiec Panehsiegoo składa się z niewielkiego budynku świątynnego stojącego na prostokątnym dziedzińcu o wymiarach 13,4 na 8,2 metra, trzech kaplic, dziedzińca z kolumnadą i szybu prowadzącego do podziemnych komór grobowych. Ściany z cegły mułowej zdobią piękne, kolorowe płaskorzeźby, które zachowały się do wysokości półtora metra. Te sceny przedstawiają Panehsiego, jego żonę Baię („pieśniarkę Amona”) oraz kapłanów i tragarzy ofiarnych. Memfis było ważnym miastem w tamtym okresie i badacze sądzą, że Panehsi mógł się tam urodzić. Imię Panehsi jest dość powszechne w tym czasie, ale ten konkretny urzędnik był do tej pory nieznany. Po wschodniej stronie grobowca Panehsiego odkopano cztery małe kaplice z innych grobowców. Jeden z nich wymienia imię właściciela: Yoeyoe. Kolorowe płaskorzeźby przedstawiają jego kondukt pogrzebowy oraz sceny z życia pozagrobowego, kult krowy Hathor i statek należący do miejscowego boga Sokara. Grobowiec ten został odkryty ponad sto lat temu, ale potem znowu zniknął pod piaskami pustyni. Międzynarodowy zespół prowadzący wykopaliska składał się ze specjalistów i studentów m.in. z Egiptu, Holandii i Włoch. Odkrycia dokonano tuż obok słynnej piramidy schodkowej Dżesera w Sakkarze, nad którą od blisko pięćdziesięciu lat pracują badacze z Narodowego Muzeum Starożytności. Dzięki wykopaliskom coraz więcej wiadomo o ludziach pochowanych w Sakkarze i sposobie, w jaki nekropolia była budowana na przestrzeni wieków. Groby i przedstawienia na zdobionych ścianach dostarczają wielu informacji o obrzędach grobowych Egipcjan.

Źródło: Rijksmuseum Van Oudheden, Ministry of Tourism and Antiquities, Servaas Neijens, wiki.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.