Znaleziono starożytne militaria.

Hełmy i inne zabytki, pozostałości bitwy sprzed 2600 lat, odkryto we Włoszech.

Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie położonego na południe od Neapolu rzymskiego miasta Velia (dawna osada grecka Magna Graecia), odkryto zabytki datowane na VI wiek p.n.e. W ruinach dużej świątyni (17 metrów długości na 8 szerokości) znaleziono dwa hełmy, jeden z nich typowo etruski w typie “Negau”. Archeolodzy sądzą, że znalezione militaria są najprawdopodobniej darami wotywnymi złożonymi po morskiej Bitwie pod Alalią, stoczonej w roku 535 p.n.e., u wybrzeży Korsyki, w której Grecy (Fokajczycy) starli się z połączonymi siłami Kartagińczyków i Etrusków. W pobliżu hełmów znaleziono barwne fragmenty ceramiki z napisem “ire” (święte), ale także inne fragmenty starożytnych militariów, wśród nich kawałek bogato zdobionej tarczy. Badacze mają nadzieję, że na wewnętrznych częściach poddawanych właśnie konserwacji hełmów, odkryją jakieś inskrypcje, częsty zwyczaj w tym okresie, które pozwolą na bardziej precyzyjne odtworzenie ich historii.

Velia/Magna Graecia to miasto założone ok. roku 540 p.n.e. przez greckich uciekinierów z jońskiej Fokai. Rodzinne miasto Parmenidesa z Elei oraz Zenona z Elei, siedziba szkoły filozofów, zwanych od nazwy miejscowości eleatami, którą założył Ksenofanes, żyjący w VI w. p.n.e. Rozległy teren wykopalisk znajduje się w obrębie parku archeologicznego Elea-Velia i dostępny jest dla zwiedzających.
Źródło: ANSA, The Guardian, wiki.

Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.