Wrak amerykańskiego okrętu podwodnego oficjalną mogiłą wojenną.

A screenshot of the wreck site USS Albacore (SS 218). which was lost at sea Nov. 7, 1944. Indications of documented modifications made to Albacore prior to her final patrol such as the presence of an SJ Radar dish and mast, a row of vent holes along the top of the superstructure, and the absence of steel plates along the upper edge of the fairwater allowed Naval History and Heritage Command to confirm the wreck site finding as Albacore. Screenshot captured from video courtesy of Dr. Tamaki Ura, from the University of Tokyo.

Amerykańskie władze potwierdziły lokalizację okrętu podwodnego zatopionego w pobliżu Japonii w trakcie II wojny światowej.

Podwodni archeolodzy z NHHC – Dowództwa Historii i Dziedzictwa Marynarki (Naval History and Heritage Command), dzięki informacjom dostarczonym przez badaczy z Uniwersytetu w Tokio, potwierdzili lokalizację okrętu USS Albacore (SS-218), który zaginął pod koniec 1944 roku. Albacore został skonstruowany przez firmę Electric Boat Company w Groton w stanie Connecticut i oddany do służby 1 czerwca 1942 roku. Podczas wojny przypisuje się mu zatopienie 13 japońskich statków (w tym dwóch niszczycieli, lekkiego krążownika Tenryū i lotniskowca Taihō ) oraz uszkodzenie kolejnych pięciu; nie wszystkie z tych kredytów zostały potwierdzone przez powojenną księgowość Wspólnego Komitetu Oceny Armii i Marynarki Wojennej (JANAC). Posiada również wyróżnienie zatopienia największego tonażu okrętów wojennych ze wszystkich amerykańskich okrętów podwodnych. Albacore opuścił Pearl Harbor 24 października 1944 r. Po uzupełnieniu zbiorników paliwa na wyspie Midway 28 października, statek zaginął. Według japońskich zapisów przechwyconych po wojnie, okręt podwodny (przypuszczalnie Albacore) uderzył w minę morską bardzo blisko brzegu w pobliżu północno-wschodniego Hokkaidō w dniu 7 listopada 1944 r. Japońska łódź patrolowa była świadkiem eksplozji zanurzonej łodzi podwodnej i widziała wiele oleju, korka, pościeli i zapasów żywności pływających na powierzchni. W dniu 25 maja 2022 r. Japoński zespół rozpoczął poszukiwania wraku Albacore u wybrzeży Hokkaidō na wodach około 7 kilometrów (3,8 mil morskich) na wschód od Hakodate. W ciągu dnia sonar zespołu wykrył coś, co wyglądało na kadłub łodzi podwodnej o długości 50 metrów na dnie morskim na głębokości 250 metrów. 26 maja 2022 r. zespół użył zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego do sfotografowania wraku, rejestrując obraz czegoś, co wyglądało na mostek i peryskop łodzi podwodnej. Zespół doszedł do wniosku, że najprawdopodobniej wrak to właśnie Albacore, na podstawie jego położenia i kształtu kadłuba. Teraz NHHC oficjalnie potwierdziło tożsamość wraku i ogłosiło, że jest to zatopiony amerykański statek wojskowy chroniony przez prawo Stanów Zjednoczonych i podlegający jurysdykcji NHHC. Podczas gdy nieinwazyjne działania, takie jak dokumentacja teledetekcyjna, na zatopionych jednostkach wojskowych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych są dozwolone, wszelkie inwazyjne lub potencjalnie inwazyjne działania muszą być skoordynowane z NHHC i, w stosownych przypadkach, autoryzowane w ramach odpowiedniego programu zezwoleń. Co najważniejsze, wrak reprezentuje miejsce spoczynku Marynarzy, którzy oddali życie w obronie narodu i powinien być szanowany przez wszystkie strony jako grób wojenny.

Źródło: Navy Mil Press Office., wiki.

Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.