We Francji odkryto bogate rzymskie wille – fotorelacja z wykopalisk.

Francuscy archeolodzy prowadzący badania w Nîmes, na południu kraju, odkryli bogato dekorowane rzymskie wille.
 
Do odkrycia doszło podczas badań ratowniczych na planowanym osiedlu mieszkaniowym. Wstępne badania odsłoniły dwie rzymskie wille z I i II wieku n.e. Choć teren wykopalisk był ograniczony planowaną budową, w jednej z willi odkryto niemal cały pokój gościnny. Podłoga pomieszczenia pokryta jest sześciokątnymi i wielobarwnymi płytkami (sectile opus) z częścią wykonaną z kolorowych kawałków marmuru pochodzących z różnych stron rzymskiego imperium. Rzadkim znaleziskiem jest fragment tynku, który oderwał się od jednej ze ścian i leżał na podłodze, pozwalając badaczom zaobserwować charakterystyczne żłobienia mające na celu poprawę przylegania tynku do powierzchni. Odsłonięta przestrzeń w jednym z budynków pokazuje też nieco uniesioną podłogę, pozwalającą na użycie podgrzewania, typowego dla łazienek w bogatszych domach. W kolejnym pomieszczeniu znajdowało się niewielkie oczko wodne, obudowane białym marmurem karraryjskim a w innym zachowały się donice w których hodowano rośliny.
Zasiedlone już w Epoce Brązu Nîmes, zostało założone przez Rzymian po podbiciu Galii w I wieku p.n.e., jako “Colonia Nemausus”, w której osiedlili się weterani z armii Juliusza Cezara. Miasto nazwano najprawdopodobniej na cześć celtyckiego boga Nemaususa, którego miejsce kultu zbudowano wokół świętej studni znajdującej się w północnej części miasta. W szczytowym okresie swojego rozwoju miasto mogło liczyć około 60 tysięcy mieszkańców.
Zdjęcia: inrap, wiki.
About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.