W Hiszpanii odkryto duży rzymski kompleks mieszkalno-produkcyjny.

Do odkrycia doszło w pobliżu miasta Rus w południowej Hiszpanii, gdy podczas prac rolniczych w gaju oliwnym, znaleziono fragmenty misternej mozaiki.

Archeolodzy z Uniwersytetu Jaen przeprowadzili prace ratunkowe, aby zapobiec zniszczeniom przez nielegalnych poszukiwaczy i dalszym pracom rolniczym. Dzięki badaniom geofizycznym okazało się, że odkryto rozległy kompleks mieszkalno-produkcyjny z willą oraz zabudowaniami gospdarczymi, który użytkowano od I do V wieku wieku n.e., z głównym okresem przypadającym na IV wiek n.e. Mozaika, mierząca oryginalnie 9 metrów szerokości i 18 metrów długości, pokrywała podłogę głównego pokoju w willi. Jest jedną z największych odkrytych do tej pory w tej częsci Półwyspu Iberyjskiego. W pobliżu znajdowały się budynki służące do produkcji oliwy oraz piec do wypalania ceramiki, który używano do produkcji dachówek. Odkryto także cmentarzysko z okresu późnego cesarstwa. Władze miejskie ciszą się z odkrycia, które pokazuje długotrwałe związki z produkcją oliwy w rejonie, i będą czynić starania pozyskania funduszy, które zabezpieczą znaleziska i umożliwią ich ekspozycję w przyszłości.

Zdjęcia: Jaen University, HB, wiki. 

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.