Tajemnicze bóstwo w Rosji. W pobliżu Smoleńska odkryto zabytki sprzed 4 tysięcy lat.

Do odkrycia doszło w Sertyjce, dopływie rzeki Dźwiny, podczas misji archeologicznej zorganizowanej przez Muzeum Ermitaż w Sankt Petersburgu.

Podczas badań podwodnych znaleziono między innymi krzemienne i kościane noże, korale z bursztynu, fragmenty ceramiki a także drewnianą rzeźbę, przedstawiającą prawdopodobnie nieznane bóstwo. Głównym celem ekspedycji było badanie pozostałości po domostwach z okresu Neolitu, użytkowanych od 4 do 2 tysiąclecia p.n.e., gdy rejon ten był dużym rozlewiskiem. Trudniąca się rybołówstwem ludność budowała domy palowe na jeziorze, użytkując ląd stały głównie w celach rolniczych i hodowlanych. Z czasem poziom wody zaczął się podnosić, co zmusiło mieszkańców do opuszczenia osad. Ze względu na brak dostępu tlenu, grunt w bagnistym terenie doskonale zakonserwował zabytki, także te organiczne. W trakcie badań archeolodzy zaobserwowali, że mieszkańcy wodnych osad używali wielu różnych gatunków drewna do wytwarzania przedmiotów, zapewne w zależności od planowanego przeznaczenia artefaktu, często dbając także o estetykę finalnego produktu. Badania będą kontynuowane.

Zdjęcia: Rosyjska Akademia Nauk (Ośrodek Badań Paleoetnologicznych),  Ян Кротов, в, Дарьи Гук, Яна Кротова, Михаила Воронова, wiki. 

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.