Ulewa w Grecji odsłoniła zabytek sprzed 3 tysięcy lat.

W Olimpii, mieście w którym w starożytności odbywały się oryginalne igrzyska olimpijskie, po gwałtownej ulewie, odkryto figurkę wykonanego z brązu byka.

Do znaleziska doszło przypadkiem, gdy po niedawnych intensywnych opadach deszczu, podczas ministerialnej wizyty w sercu ruin, jeden z towarzyszących wizycie archeologów dostrzegł fragment brązu pod kamieniami. Jak się okazało był to róg pięknie wykonanego byka, na którego powierzchni wciąż zachowały się ślady spalenizny. Zabytek wykonano według specjalistów w tak zwanym okresie geometrycznym, w latach 1050-700 p.n.e., i złożono jako jedną z tysięcy ofiar na ołtarzu w tamtejszej Świątyni Zeusa. Po konserwacji byk dołączy do wielu podobnych figurek odnalezionych na terenie Olimpii i eksponowanych w tamtejszym Muzeum Archeologicznym.

Zdjęcia: prothema.gr, encyclopaedia britannica, wiki. 

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.