Uczciwość popłaca – skarb z Mont Blanc podzielony.

Warty setki tysięcy euro skarb szmaragdów, rubinów i szafirów, znaleziony na miejscu katastrofy lotniczej z roku 1966, został podzielony pomiędzy znalazcę i władze gminy Chamonix we Francji.

Skarb kamieni szlachetnych został odkryty w roku 2013 na zboczach Mont Blanc, najwyższego szczytu w Alpach, przez mieszkającego w pobliżu alpinistę. Kamienie (widoczne na zdjęciu w trzech plastikowych torbach), znajdowały się w metalowej skrzynce, która najprawdopodobniej pochodziła z luku bagażowego Boeinga 707, który rozbił się na górskim zboczu 24 stycznia 1966 roku. Lotem 101 linii Air India z Bombaju do Londynu podróżowało 106 pasażerów oraz 11 członków załogi. Wszyscy zginęli. Wśród ofiar znajdował się między innymi Dr. Homi Jehangir Bhabha, naukowiec nazywany ojcem indyjskiego proglamu nuklearnego. Jego śmierć sprawiła, że wielu obserwatorów do dziś uważa, że lot 101 padł ofiarą zamachu. Panujące w górach trudne warunki pogodowe znacznie utrudniały akcję poszukiwania śladów katastrofy i od końca lat 60 wielu wspinaczy odkrywało fragmenty samolotu, bagaży oraz szczątek ludzkich. Poszukiwania szczątków z roku 1966 dodatkowo utrudnia fakt, że niemal w tym samym miejscu, w roku 1950, rozbił się inny samolot, również należący do Air India. W pierwszej katastrofie zginęło 48 osób. W roku 2012 odkryto torbę z pocztą dyplomatyczną, w której między innymi znajdowały się archiwalne gazety. We wrześniu roku 2013, pragnący zachować anonimowość, francuski alpinista znalazł na Mont Blanc metalową skrzynkę z logo Air India, w której znajdowały się setki szmaragdów, rubinów oraz szafirów. Mężczyzna przekazał znalezisko policji, która rozpoczęła poszukiwania właściciela. Pomimo trwającego kilka lat śledztwa nie udało się odkryć czyje klejnoty znajdowały się w skrzynce, więc według obowiązującego we Francji prawa, skarb, wyceniony na około 300 tysięcy euro, podzielono pomiędzy znalazcę i lokalne władze.

Źródło: BBC, AFP, wiki.

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.