Tajemnica zaginionego Boeinga rozwiązana?

Brytyjski inżynier lotniczy twierdzi, że odkrył lokalizację wraku Boeinga 777, lot MH370, który zaginął bez śladu w roku 2014 z 239 osobami na pokładzie.

Zaginięcie lotu MH370 to jedna z największych zagadek współczesnej aeronautyki. W sieci mnożą się teorie na temat tego co się stało z potężnym samolotem, który 8 marca roku 2014 zniknął z radarów. Wieloletnie poszukiwania wraku przy użyciu samolotów, statków i szczegółowej analizy danych nie przyniosły dotąd rezultatu, choć udało się znaleźć niewielkie fragmenty zaginionej maszyny. Według Richarda Godfreya, inżyniera lotniczego i założyciela niezależnej grupy badaczy i poszukiwaczy wraku, znamy już jego lokalizację. Między innymi przy użyciu specjalistycznego programu komputerowago o nazwie “Weak Signal Propagation Reporter” (WSPR), który bada anomalie w sygnałach radiowych odnotowywane przez radioamatorów na całym świecie, udało sie określić precyzyjną lokalizację katastrofy. Według poszukiwacza pozycja wraku to 33°S 95°E, 1933 kilometry na zachód od Perth w Australii, na głębości około 4 tysięcy metrów, na dnie leżącego w pobliżu wulkanów kanionu. Lokalizacja ta pokrywa się z przypuszczeniami wielu innych poszukiwaczy, między innymi Profesora oceanografii z Uniwersytetu Zachodniej Australii, Chari Pattiaratchi, a także Blaina Gibsona, odpowiedzialnego za odkrycie wielu fragmentów zaginionego Boeinga na podstawie teorii dryfowania szczątków rozbitej maszyny, opracowanej przez oceanografów. Badacze mają nadzieję, że najnowsze ustalenia pozwolą na wznowienie akcji poszukiwawczej w przyszłym roku.

Lecący z Kuala Lumpur do Pekinu samolot Boeing 777-200ER należący do Malaysia Airlines zniknął z radarów nad Morzem Południowochińskim. Samolot jednak cały czas leciał, następnie wykonał skręt w kierunku Oceanu Indyjskiego i przypuszczalnie po kilku godzinach lotu runął do niego. Na pokładzie samolotu znajdowało się 227 pasażerów i 12 członków załogi. To jeden z dwóch wypadków lotniczych z udziałem samolotu Boeing 777-200ER należącego do malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines w ciągu pięciu miesięcy, obok katastrofy lotu Malaysia Airlines 17 z 17 lipca 2014 roku. Przyczyna katastrofy pozostaje nieznana.

Źródło: wiki, Analiza WSPR – Raport z dnia 30/11/2021

Probable location of MH370

Blaine Gibson (z lewej) i odkrywca jednego z fragmentów wraku.

 

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.