Do odkrycia doszło w Sertyjce, dopływie rzeki Dźwiny, podczas misji archeologicznej zorganizowanej przez Muzeum Ermitaż w Sankt Petersburgu.
Podczas badań podwodnych znaleziono między innymi krzemienne i kościane noże, korale z bursztynu, fragmenty ceramiki a także drewnianą rzeźbę, przedstawiającą prawdopodobnie nieznane bóstwo. Głównym celem ekspedycji było badanie pozostałości po domostwach z okresu Neolitu, użytkowanych od 4 do 2 tysiąclecia p.n.e., gdy rejon ten był dużym rozlewiskiem. Trudniąca się rybołówstwem ludność budowała domy palowe na jeziorze, użytkując ląd stały głównie w celach rolniczych i hodowlanych. Z czasem poziom wody zaczął się podnosić, co zmusiło mieszkańców do opuszczenia osad. Ze względu na brak dostępu tlenu, grunt w bagnistym terenie doskonale zakonserwował zabytki, także te organiczne. W trakcie badań archeolodzy zaobserwowali, że mieszkańcy wodnych osad używali wielu różnych gatunków drewna do wytwarzania przedmiotów, zapewne w zależności od planowanego przeznaczenia artefaktu, często dbając także o estetykę finalnego produktu. Badania będą kontynuowane.
Zdjęcia: Rosyjska Akademia Nauk (Ośrodek Badań Paleoetnologicznych), Ян Кротов, в, Дарьи Гук, Яна Кротова, Михаила Воронова, wiki.