“Skarbik” emira w kościele – odkrycie w Hiszpanii.

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w pobliżu Madrytu, odkryli skarb pięciu monet arabskich z przełomu VIII i IX wieku. Do odkrycia doszło w ruinach kościoła zbudowanego przez Wizygotów w drugiej połowie VII wieku. 

Badacze z Autonomicznego Uniwersytetu w Madrycie nie wiedzą jeszcze w jaki sposób monety znalazły się na terenie kościoła w mieście El Boalo, położonym w paśmie górskim Sierra de Guadarrama. W drugiej połowie VII wieku w miejscu znanym jako “El Rebollar” osiedli Wizygoci i na początku VIII wieku wybudowali niewielki (13 metrów długości na 7 metrów szerokości) kościół, który został opuszczony w czasie najazdów muzułmańskich na Półwysep Iberyjski. Znalezione w wewnętrznej nawie kościoła monety to pięć srebrnych dirhemów, wybitych w latach 810-818, za panowania Al-Hakana I, trzeciego niezależnego emira Kordoby. Prowadzący badania są zaskoczeni odkryciem skarbu ponieważ do tej pory nie znaleziono żadnych innych materialnych pozostałości wskazujących na obecność muzułmanów w tym miejscu. Do tej pory na terenie kościoła odkryto tuzin wizygockich grobów dorosłych i dzieci, które dzięki badaniom radiowęglowym C14 wydatowano na lata 646-727. Nietypowo, groby nie były okradzione i szczątki były bardzo dobrze zachowane. Odkryto też późniejsze groby, w tym ciekawe pochówki dziecięce z monetą trzymaną w dłoniach zmarłego dziecka, z pierwszej połowy XV wieku, wskazujące na to, że kościół był w aktywnym użyciu conajmniej do XVII wieku. Archeolodzy planują poszerzenie badań o leżącą w pobliżu nekropolię, która wraz z kościołem ma z czasem zostać udostępniona zwiedzającym.

Zdjęcia: Elespanol.com, Javier Salido, wiki. 

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.