Skarb z czasów II wojny światowej na Bałtyku.

Srebrne zastawy wśród wielu zabytków odkrytych z wraku niemieckiego statku pasażerskiego “Monte Olivia”, zatopionego pod koniec II wojny światowej.

Muzeum Morskie w Hamburgu przedstawiło wyniki prac poszukiwawczych na specjalnej konferencji prasowej 3 maja. Statek „Monte Olivia” został oddany do użytku w 1925 roku dla Hamburg South American Steamship Company (HSDG), znanej w skrócie jako Hamburg Süd, jako statek pasażerski dla 2528 pasażerów i 369 członków załogi i został zatopiony przez brytyjskie bombowce w Kilonii w 3 kwietnia 1945 roku. Do odkrycia pozostałości wraku doszło w sierpniu 2022 roku, gdy grupa płetwonurków, wspierana przez ekologiczną fundację One Earth – One Ocean, zajmującą się między innymi odnajdowaniem zatopionych sieci rybackich, sprawdzała raport od jednego z wędkarzy łowiących w pobliżu portu w Kilonii, który twierdził, że w jednym miejscu zawsze o coś zahacza pod wodą. Po prawie godzinie nurkowania poszukiwacze wynurzyli się na powierzchnię, ale w rękach nie mieli zerwanych sieci, tylko metalowe przedmioty. Jak stwierdzili: „Nie udało nam się znaleźć sieci, ale całe dno Bałtyku jest tutaj pełne złomu!” Dno było dosłownie usłane metalowymi przedmiotami. Wkrótce zauważono, że na wielu przedmiotach widnieją oznaczenia HSDG, znane z wysokiej jakości przedmiotów wykonywanych ze srebra. Badania szybko pokazały, że dokładnie w tym miejscu statek „Monte Olivia” został zatopiona przez bomby. Od 1940 roku aż do końca wojny w 1945 roku „Monte Olivia” był używany jako statek mieszkalny dla niemieckiej marynarki wojennej, a następnie przekształcony w statek szpitalny. Po kilku trafieniach bomb, które spadły obok okrętu i rozerwały burtę, wywrócił się 3 kwietnia 1945 roku w Scheerhafen w Kilonii. Statek był załadowany amunicją przeciwlotniczą i spalił się po bombardowaniu. Cała załoga “Monte Olivii” przebywała w czasie ataku w schronie przeciwlotniczym. Kiedy w roku 1946 statek, aby udrożnić ruch portowy, został zdemontowany, większość jego wyposażenia i ładunku trafiła do wody. Kiedy zespół nurków wrócił na miejsce odkrycia w połowie października, okazało się, że na dnie morskim znajdują się setki srebrnych przedmiotów i innych znalezisk ze statku. Ciekawostką było również odkrycie motocykla z czasów II wojny światowej, który również znajdował się wśród zatopionych zabytków. Sprawę odkrycia trzymano w tajemnicy aż do tej pory, aby uniknąć zainteresowania nielegalnych poszukiwaczy. Odkryte skarby trafią na wystawę, którą można zwiedzać w Muzeum Morskim w Hamburgu od 1 czerwca.

Źródło: IMM Haburg De, Kieler Nachtrichter, Anbord De, wiki.

 

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.