Skarb wikingów i tajemniczy biskup.

Na części odkrytego w Szkocji spektakularnego skarbu wikingów odnaleziono imię nieznanego biskupa.

Gdy w roku 2014 informowaliśmy Państwa o znalezieniu w szkockim Galloway wyjątkowo bogatego skarbu z czasów najazdów wikingów, nikt sobie jeszcze nie zdawał sprawy jak bardzo spektakularne i ważne jest to odkrycie. Po długich latach konserwacji i badań udaje się odsłonić kolejne tajemnice skarbu, na który składa się ponad 100 unikalnych zabytków, wykonanych ze złota, srebra, szkła, kryształu kamieni i ceramiki. Jednym z najciekawszych artefaktów zdaje się być wykonany z górskiego kryształu niewielki flakonik, bogato zdobiony filigranowym złotem. Jak się okazało sam pojemnik pochodzi z czasów starożytnego Rzymu natomiast jego złotą dekorację wykonano pod koniec VIII lub na początku IX wieku n.e. Badania, między innymi prześwietlenia promieniami rentgenowskimi i komputerowa wizualizacja 3D, wykazały, że flakonik do skarbu dołączono w skórzanym woreczku wyściełanym jedwabiem, co wskazuje na to, że ukrywający skarb uważał go za przedmiot o wyjątkowej wartości. Na podstawie analogii z Muzeum Watykańskiego, można zaryzykować twierdzenie, że sama buteleczka prawdopodobnie była częścią kapitelu kolumny wykonanej z kryształu górskiego w okresie późnego Cesarstwa Rzymskiego. Jakiś czas później jej fragment został przekształcony w kryształowe naczynie i misternie ozdobiony złotym drutem. Prawdziwa niespodzianka czekała na badaczy na dnie flakonika – wśród pięknej dekoracji można było wyraźnie odczytać łaciński napis “Wykonał mnie biskup Hyguald”. Naukowcom na razie nie udało się zidentyfikować biskupa, choć zapewne chodzi o kościelnego hierarchę, który żył mniej więcej w połowie IX wieku n.e. Trwają także badania organicznych pozostałości znalezionych wewnątrz buteleczki, które mają ustalić jaki rodzaj substancji w niej przechowywano. Badacze przypuszczają, że mógł to być olejek do namaszczenia władcy bądź wysokiego dostojnika kościelnego.

Skarb z Galloway – Najbogatszy zbiór zabytków o wyjątkowo wysokim standardzie wykonania z czasów wikińskich, jaki kiedykolwiek znaleziono na Wyspach Brytyjskich, został odkryty przez detektorystę na polu w pobliżu Castle Douglas w Dumfries i Galloway w Szkocji we wrześniu 2014 r. Po długotrwałej kampanii zbierania funduszy oraz kontrowersjach związanych z odkryciem – znalazcy towarzyszyło dwóch innych detektorystów, duchownych, dzięki którym znalazca uzyskał dostęp do terenu poszukiwań –  National Museums Scotland był w stanie pozyskać skarb za opłatą ex gratia w wysokości 1,98 miliona funtów (2 500 000 dolarów) w 2017 roku. Po latach skomplikowanych badań, konserwacji i czyszczenia, udało się ujawnić zdumiewające bogactwo rzadkich przedmiotów, w tym srebrny krzyż pektoralny z dekoracją emaliowaną niello, która według archeologów jest absolutnie unikatowa, równie unikalną złotą szpilę w kształcie ptaka oraz pozłacany garnek wyprodukowany w Imperium Karolingów. Naczynie to jest jednym z trzech znanych w Wielkiej Brytanii i jedynym znalezionym w całości z oryginalną pokrywką.

Źródło: BBC, HB, Herald, National Museum of Scotland, Neil Hanna, wiki..

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.