Poszukiwaczka odkryła tajemniczy tunel w Egipcie.

Starożytny greko-rzymski tunel w pobliżu Aleksandrii, odkrył zespół archeologów prowadzony przez Kathleen Martínez, zwaną “karaibską Larą Croft”.

Leżący na głębokości 13 metrów, mierzący 2 metry wysokości i ciągnący się na długość 1305 metrów, tunel położony jest w pobliżu świątyni położonej w Taposiris Magna w pobliżu Aleksandrii. Do odkrycia doszło podczas badań archeologicznych prowadzonych przez zespół badaczy z Dominikany i Egiptu, prowadzony przez Kathleen Martínez, archeolożkę z Uniwersytetu Santo Domingo. Wstępne badania sugerują, że projekt architektoniczny tunelu jest uderzająco podobny do tunelu Eupalinos (prawdpodobnie akwedukt) na wyspie Samos w Grecji, ale jest od niego dłuższy. Część odkrytego tunelu przebiega pod powierzchnią Morza Śródziemnego. Archeolodzy odkryli też w bezpośrednim sąsiedztwie świątyni wykonane z alabastru głowy dwóch posągów z epoki ptolemejskiej, z których jeden prawdopodobnie przedstawiał sfinksa, kilka ceramicznych słojów i garnków, a także prostokątny blok wapienia zakopany pod osadami błotnymi. Misja badawcza ma na celu odkrycie części fundamentów Świątyni Taposiris Magna. Kathleen Martinez, oryginalnie prawniczka, od roku 2005 niestrudzenie poszukuje grobowca królowej Klepopatry, który według niej ma się znajdować w pobliżu świątyni. Poszukiwaczce udało się odkryć szereg grobowców z okresu, w tym pochówki z rzadkimi złotymi amuletami umieszczanymi na języku zmarłego, które miały ułatwić porozumiewanie się w zaświatach.

Taposiris Magna to miasto założone przez faraona Ptolemeusza II Filadelfosa w latach 280-270 p.n.e. Nazwa oznacza „wielki grób Ozyrysa”, który Plutarch utożsamiał z egipską świątynią w mieście. Na szczycie wapiennego wzgórza, które oddziela morze od jeziora Maerotis, stoją dwie starożytne budowle, które zostały częściowo odrestaurowane w latach 30. XX wieku. Jedną z nich jest wieża, która została wykorzystana do rekonstrukcji latarni morskiej w Aleksandrii, a drugą są pozostałości świątyni Ozyrysa, uważanej również za ostatnie miejsce spoczynku Kleopatry.

Źródło: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities, Dominican Today, Kathleen Martinez, wiki.

 

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.