Piątek 13 – Wkingowie zjednoczeni po śmierci.

Szkielety dwóch spokrewnionych ze sobą mężczyzn, ale zmarłych po przeciwległych stronach Morza Północnego, zostaną pokazane na specjalnej wystawie.

Badania DNA szczątków wykazały, że mężczyźni byli ze sobą spokrewnieni – prawdopodobnie jako półbracia lub jako bratanek i wujek. Obaj zmarli w brutalnej walce. Szkielet pierwszego mężczyzny odkryto w roku 2005 w środkowej Danii. Z analizy szczątków wynika, że mężczyzna miał 180cm wzrostu, cierpiał na artretyzm i prawdopodobnie gruźlicę. Mężczyna zmarł w wieku około 50 lat w wyniku niezaleczonej rany kłutej w miednicę. Badacze nie wykluczają, że mężczyzna był członkiem ekspedycji mającej na celu pomszczenie śmierci między innymi jego krewnego. Drugi szkielet odkryto w roku 2008 podczas wykopalisk w Oksfordzie w Anglii. Archeolodzy odkryli wtedy szczątki przynajmniej 35 młodych mężczyzn w wieku 25 do 35 lat. Badacze uważają, że są to ofiary masakry dokonanej w Dniu Świętego Brykcjusza, w piątek 13 listopada 1002 roku, gdy w odwecie za częste najazdy Wikingów, król Anglii Ethelred II Bezradny nakazał egzekucję wszystkich osadników skandynawskich w swoim królestwie. Wśród ofiar znalazła się nawet Gunhilda, siostra króla Danii Swena Widłobrodego. Podczas masakry tłum Wikingów próbował schronić się w lokalnym kościele w Oksfordzie (obecnie katedra Christ Church), ale ludność podpaliła kościół. Badania szkieletu mężczyzny wykazały, że zmarł on w wyniku bardzo brutalnego ataku – na jego czaszce widnieją ślady aż 9 różnych obrażeń, zadanych mieczem lub innym ostrym narzędziem, a na plecach widać ślady kilkakrotnego ugodzenia, najprawdopodobniej włócznią, kiedy mężczyzna już leżał. Szkielet został wypożyczony Danii przez oksfordzkie służby muzealne i miał być wysłany już pod koniec roku 2020, ale plany opóźniły się w wyniku obostrzeń pandemicznych. Oba szkielety zostaną teraz pokazane na specjalnej wystawie poświęconej podbojom Wikingów, zorganizowanej przez Narodowe Muzeum Danii.

Zdjęcia: HB, Oxford Museum Services, Thames Valley Archaeological Services, Peter Dennis, SWNS, wiki.

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.